۳۱ شهریور ۱۴۰۲

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۵۳۲۱۴ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰ دسته: دولت و حکمرانی
۰

معاون اول رئیس جمهور در سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به طرح‌های مصوب این ستاد گفت: این طرح‌ها، اولويت‌های مهم و راهبردی برای افزايش قدرت اقتصادی كشور با توجه به شرايط تحريمی و نظم جديد جهانی است و از نقشه جامع مقاوم سازی اقتصاد ايران استخراج شده است. قدرت اقتصادی کشور باید با این طرح‌ها افزایش یابد و بر اساس آن، تعاملات بلندمدت با شرکای بزرگ اقتصادی طراحی شود که در حال پیگیری آن هستیم.

به گزارش مسیر اقتصاد در سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی كه به رياست معاون اول رئيس جمهور برگزار شد، آخرين وضعيت طرح‌های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ميزان پيشرفت آنها مورد بررسی قرار گرفت و موارد لازم جهت رفع موانع و تسريع در پيشبرد طرح‌ها به تصويب رسيد.

در این جلسه دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور و رئيس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: طرح‌هايی كه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصويب شده، اولويت‌های مهم و راهبردی دولت برای افزايش قدرت اقتصادی كشور با توجه به شرايط تحريمی كشور و نظم جديد جهانی است و از نقشه جامع مقاوم‌سازی اقتصاد ايران استخراج شده است. قدرت اقتصادی کشور باید با این طرح‌ها بروزرسانی شود و افزایش یابد و بر اساس آن، تعاملات بلندمدت با شرکای بزرگ اقتصادی طراحی شود که در حال پیگیری آن هستیم.

راه نقش آفرینی مردم در طرح های کلان هموار شود

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور گفت: رهنمودهای مقام معظم رهبری در تعیین شعار سال مبنی بر رشد تولید و مهار تورم نیز در جهت تقویت بنیه اقتصاد کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی است که باید به صورت جدی در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

دکتر محمد مخبر از مشارکت مردم در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های کشور به عنوان یک ضرورت یاد کرد و اظهار داشت: اجرای طرح‌ها باید با مشارکت و محوریت مردم انجام شود به گونه‌ای که هم در سرمایه‌گذاری و هم در مدیریت، مردم نقش‌آفرین باشند. راه نقش‌آفرینی مردم در طرح‌های کلان باید هموار شود.

رفع موانع طرح های اولویت دار دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به موانع زیست محیطی پیش روی برخی پروژه‌های توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز، وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد ظرف یکماه جلسات مشترکی را برگزار و با اعمال اصلاحات لازم، زمینه اجرای پروژه‌ها را فراهم کنند.

دکتر مخبر همچنین بر پیشبرد پروژه‌های ریلی از طریق شرکت سهامی عام پروژه و با مشارکت سرمایه‌های داخلی تاکید کرد و وزارت راه را ملزم کرد نسبت به ارائه الگوی عملیاتی در این زمینه اقدام نماید.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، سرپرست وزرات جهاد کشاورزی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، سخنگوی دولت و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد پس از ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسه گذشته، پيشنهادهايی جهت رفع موانع مطرح و مبتنی بر آن، موارد لازم جهت پیشبرد طرح‌ها و مانع زدایی از آن‌ها به تصويب رسيد.

تسهیل در تامین مالی پروژه‌های مرتبط با طرح توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز، مشارکت صندوق توسعه ملی در این زمینه و طراحی الگوی تامین مالی از مسیر منابع داخلی و مردمی و بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در طرح جهش کریدور ترانزیتی شمال جنوب، از جمله مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام/ دولت و حکمرانیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.