۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۶۹۸۲۸ ۰۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰ دسته: پول و بانک، دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

صالح ادیب زاده بنیانگذار گروه توسعه صنایع غذایی تحفه، با اشاره به اینکه نتیجه سیاستگذاری غلط ارزی، رکود در تولید داخلی و صادرات است، تغییرات مستمر و عدم ثبات در قوانین و مقررات را یکی از مصادیق سیاستگذاری غلط عنوان کرد و افزود: عدم تخصیص ارز برای تولیدکنندگانی که طرح توسعه‌ای دارند، تولید خود را افزایش داده‌اند و بازار هدف صادراتی بزرگتری را به دست آورده‌اند، یکی از مشکلات اصلی حوزه تولید است که سیاستگذار باید راهکاری برای آن در نظر بگیرد.

به گزارش مسیر اقتصاد نشست «فرآیندهای ارزی واردات؛ چالش‎ها و راهکارها» روز چهارشنبه یکم آذرماه ۱۴۰۲، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. این نشست، اولین نشست تخصصی از دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در بازه آبان تا اسفندماه سال جاری با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» در حال برگزاری است. دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی فرآیندی چندماهه است که با افتتاحیه شروع شده، سپس با چندین نشست تخصصی ادامه می‎یابد و در نهایت با برگزاری اختتامیه در تاریخ ۲۹ بهمن ماه و همزمان با سالروز ابلاغ سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی به کار خود پایان می‎دهد. همچنین در جریان این همایش، به جای مقاله «طرح سیاستی» دریافت، بررسی و داوری می‎شود تا مورد استفاده تصمیم‌گیران و دستگاه‎ها قرار گیرد.

در اولین نشست از این همایش به اهمیت، چالش‎ها و راهکارهای مرتبط با موضوع ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز و فرآیندهای ارزی واردات پرداخته شد.

نتیجه سیاستگذاری غلط ارزی، رکود در تولید داخلی و صادرات است

صالح ادیب زاده بنیانگذار گروه توسعه صنایع غذایی تحفه، در این نشست گفت: تولید یک چرخه زندگی و حیات است. اگر آن را درک کنیم نوع نگاه وزارت صمت، وزارت جهاد، بانک مرکزی و سایر دستگاه‎ها با نهادهای تولیدی متفاوت می‎شود. برخوردی که با تولیدکننده می‎شود حتی بعضا از برخوردی که با بازرگان می‎شود سخت‎تر و شدیدتر است. تولید باید یک چرخه ادامه‎دار باشد. یک بازرگان می‌تواند کارش را تعطیل کند اما تولیدکننده نمی‎تواند. تغییراتی که در شیوه و زمان بندی ثبت سفارش ایجاد می‎شود تبعاتی برای تولیدکننده دارد. آیا اساسا به این تبعات فکر می‎کنیم؟

وی ادامه داد: به طور ناگهانی گروه کالایی ماده اولیه ما را از ۲۲ به ۲۱ تغییر دادند. می‎خواستند منت سر ما بگذارند و بگویند به جای ارز ۳۸ هزار تومانی ارز ۲۸ هزار تومانی به شما می‎دهیم. ما ۴ ماه در وزارت صمت و جهاد کشاورزی خواهش می‎کردیم که اشتباه می‎کنید، ارز ۲۸ تومانی را به ما می‎دهید که چه شود.  اغلب مصرف ما صید صیاد است که وزارت جهاد کشاورزی قدرت کنترل قیمت آنان را ندارد. درواقع ۴ ماه تولید ما تعطیل شد چون مواد اولیه داخلی تامین نمی‎شد و جلوی تامین مواد اولیه خارجی را نیز گرفتند. این گروه ۲۱ قواعدی دارد که با تولید  ما تطابق ندارد. بعد از ۴ ماه توانستیم مسؤولین را قانع کنیم گروه کالایی ما را برگردانند. قبلا ثبت سفارش در کمتر از ۳۰ روز انجام می‎شد اما الآن بیشتر از ۶۰ روز طول می‎کشد. اگر بفهمیم و بشناسیم که حیات تولید یعنی چه، می‎توانیم صف تخصیص ارز را نیز مدیریت کنیم.

عدم تامین ارز برای طرح‌های توسعه‌ای تولید؛ خلأ سیاستگذاری ارزی

ادیب زاده افزود: مسئولین فکر کنند که چه بلایی در بحث صادرات سر تولیدکننده می‎آید. من یک فعالیت تولیدی دارم، وزارت صمت می‎گوید تولیدکننده براساس سابقه خود حق واردات دارد. تولیدکننده تولیدش را افزایش داده‎است، بازارش را گسترش داده‎است اما می گویند حق ندارید بیشتر ثبت سفارش کنید. چرا مسئولین قاعده تولید را درک نمی‎کنند؟ حداقل این را قائل باشید که فرد اگر توانمندی توسعه برای خودش بوجود آورده‎است از او حمایت کنید. متاسفانه این نگاه در سیستم تضعیف شده‎است.

منطق اشتباه در سیاستگذاری ناشی از دور بودن از واقعیت فضای تولید و تجارت است

بنیانگذار گروه توسعه صنایع غذایی تحفه افزود: اگر بحث ترخیص ۹۰ درصد و ۱۰۰ درصد وضع نمی‎‌شد چه بلایی سر تولیدکننده می‎آمد؟ از یک طرف بحث ثبت سفارش وجود داشت. از طرف دیگر محدودیت ارزی وجود داشت و از سوی دیگر باید کالا در گمرک باقی می‌ماند تا اتفاقی رخ دهد. این مصوبه باعث شد تولیدکننده بتواند در صف قرار گیرد و کالایش را وارد کند و تولیدش را ادامه دهد. تغییرات قوانین و شرایط در کشور ما آنقدر سریع است که لازم است چنین مسائلی وجود داشته‎باشد. پیله‎وری باید باشد. اما مساله این است که چگونه نظارت و کنترل می‎کنیم.

وی به مثالی در این مورد اشاره کرد: زمانی به کشتی‎های صیادی خارجی مجوز دادند که برای صید ماهی میکروفید که دارای پروتئین خالص ۱۰۰ درصد بوده و ارزش غذایی بالا و کاربردهای ویژه‎ای دارد به ایران بیایند. این کشتی‎ها تخلفاتی انجام دادند و مسئولین به جای شناسایی و روش کنترل تخلفات این مساله را از ریشه زدند. این کشتی‎ها رفتند، این نعمت برداشت نشد و شرکت‎های داخلی نیز متضرر شدند.

ادیب زاده در پایان تاکید کرد: نباید این قدر خشک برخورد کنیم. ما همین الآن امکان بحث انتقال ارز به کشورهایی مثل هند و چین را نداریم. چون می‎گویند حتما باید ثبت سفارش و تخصیص انجام شود و حتما از طریق نظام بانکی این انتقال ارز انجام شود. به می‎گویند مثلا یک میلیون دلار سهمیه واردات دارید، یک میلیون دلار را وارد می‎کنیم و به عنوان مواد اولیه تولید مصرف می‎کنیم اما اجازه واردات نمی‎دهند. این قوانین باید اصلاح شود. اگر منطق اشتباه را در قوانین نپذیریم و راهکارهای مناسب برای آن‎ها پیدا نکنیم چه کسی می‎خواهد این اشکالات را برطرف کند؟ با این ابزارها ما را محدود می کنند ولی با حل این مسائل می‎توانند کمک کنند حرکت شکل بگیرد.

انتهای پیام/ پول و بانکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.