۰۳ خرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۲۶۶۰۸ ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰ دسته: خبر، مسکن، هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

کاوه حاجی علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیاز سالانه تامین مسکن جدید در شهر تهران را ۱۵۰ هزار واحد مسکونی عنوان کرد و افزود: بافت‌های فرسوده نیازمند مقاوم سازی و بازسازی و همچنین عرصه‌های قابل سکونت رها شده، مجموعا ۹ هزار هکتار شامل ۱۵ درصد از عرصه‌های شهری تهران را شامل می‌شود و جز بازآفرینی و کارآمدسازی این دو بخش، راه دیگری برای تامین مسکن مورد نیاز قابل تصور نیست.

به گزارش مسیر اقتصاد نشست «بازآفرینی بافت‌های فرسوده؛ موانع و راهکارها» روز دوشنبه ۲۹ آذر ماه، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار شد. این نشست، چهارمین پیش نشست تخصصی از هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ ۱ اسفند سال جاری با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید» برگزار خواهد شد. در این نشست ابعاد، الزامات و مهم‌ترین مسائل مربوط به بازآفرینی بافت های فرسوده در کشور مورد بررسی قرار گرفت.

شهر تهران سالانه به ۱۵۰ هزار واحد مسکونی جدید نیاز دارد 

کاوه حاجی علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این نشست ضمن اشاره به اینکه درحال حاضر مسئله مسکن در کلان شهرها به یک بحران تبدیل شده است، گفت: به طور خاص در شهر تهران نیاز به سالانه دست کم ۱۵۰ هزار مسکن جدید داریم و علاوه بر تامین این نیاز مسکن، لازم است به دست نیازمندان آن برسد؛ چراکه بر اساس اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف است مسکن مورد نیاز مردم را تامین کند. این درحالیست که در سال‌های اخیر به طور میانگین ۶۰ هزار واحد مسکن در تهران تامین شده است که ۹۰ هزار واحد کمتر از نیاز است.

وی افزود: از طرف دیگر جهش قیمت مسکن در شهر تهران موجب خارج شدن تامین مسکن از استطاعت خانواده‌ها بوده است. علاوه بر این میانگین مساحت هر واحد مسکونی در شهر تهران بالاتر رفته است. این شرایط مجموعا موجب شده است بیش از ۴۰ درصد از خانواده‌ها فاقد واحد مسکونی هستند و در خانه‌های استیجاری زندگی می‌کنند و بعضا تا ۷۰ درصد هزینه‌های خانواده‌های تهرانی صرف مسکن می‌شود.

۱۵ درصد از بافت شهری تهران نیاز به نوسازی و بازآفرینی دارد

حاجی علی اکبری در ادامه گفت: تامین مسکن یکی از اجزاء جدی نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده است. به طور خاص در ایران معیار جدی تعین بافت‌های فرسوده میزان دوام ساختمان‌ها در برابر بلایای طبیعی و به طور خاص زلزله است. در فرآیند نوسازی به طور طبیعی مداخله در امور مسکن مردم شکل می‌گیرد و هدف آن ساخت مسکن مقاوم در برابر بلایای طبیعی است. از طرف دیگر عرصه‌های قابل سکونت رها شده نیز یکی از بخش‌های اصلی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری محسوب می‌شوند. هر کدام از این دوگونه، ۴۵۰۰ هکتار از زمین‌های شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند که مجموعا ۱۵ درصد از کل شهر را شامل می‌شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تاکید بر اینکه در شهر تهران جز بازآفرینی و کارآمدسازی بافت‌های فرسوده راه دیگری برای ساخت و تامین مسکن بیشتر برای مردم نداریم، گفت: در صورتی که به این مهم توجه نشود، روز به روز بر میزان مستاجرین و سهم مسکن از هزینه خانواده‌های تهرانی افزوده می‌شود. بر اساس برآوردهای من در بافت‌های فرسوده تهران امکان ساخت مسکن به میزان ۲۰ درصد بیشتر از میزان فعلی فراهم است.

دولت در مانع زدایی از بازآفرینی بافت‌های فرسوده کم کاری کرده است

علی اکبری در پایان با تاکید بر اینکه تقویت روند بازآفرینی بافت‌های فرسوده نیازمند مانع زدایی از سوی دولت است، گفت: یکی از دلایل عقب ماندگی کشور و به طور خاص شهر تهران در بازآفرینی و نوسازی بافت‌های فرسوده، کم کاری دولت در مانع زدایی از روند این مهم است. به طور خاص در حال حاضر بسیاری از خانه‌های موجود در بافت‌های فرسوده فاقد سند هستند و ساکنین آن‌ها حتی امکان شروع فرآیندهای مربوط به نوسازی را ندارند.

انتهای پیام/ مسکنجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon