۲۲ تیر ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۱۸۸ ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۳ دسته: انرژی، دومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

در این مقاله چیدمان نهادی حاکم بر صنعت نفت مورد بررسی و نقد قرار می گیرد. برای این منظور به ریشه های نهادی مشکلات موجود در صنعت نفت پرداخته می شود. مشکلاتی از قبیل خام فروشی، توسعه نیافتن مطلوب زنجیره ارزش نفت، مشکلات تامین مالی پروژه ها و غیره.

به گزارش مسیر اقتصاد مطالعه چیدمان نهادی حاکم بر صنعت نفت نروژ به عنوان یک کشور موفق در صنعت نفت و بررسی تاریخچه قانونی چیدمان نهادی حاکم بر صنعت نفت کشورمان ما را به اصلاحاتی ساختاری برای نیل به اهداف مطلوب در صنعت نفت رهنمود می سازد.

اصلاحاتی از قبیل انتقال مالکیت مخازن نفت از شرکت نفت به وزارت نفت و تدوین اساسنامه جدید شرکت نفت بر این مبنا، جداسازی نهادهای سیاست گذار و ناظر از مجری و تشکیل نهادی جهت نظارت بر حسن اجرای پروژه ها و تشکیل نهادی جهت تامین مالی پروژه ها.

این مقاله توسط داریوش ابوحمزه و همکاران ایمان اعیانی، بهزاد بابازاده و امیر براتی در دومین همایش ملی اقتصاد مقاومتی با موضوع نفت و انرژی در بهمن ماه ۱۳۹۱ ارائه شده است.

دانلود از لینک زیر:

نقدی بر چیدمان نهادی حاکم بر صنعت نفت ایرانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.