۰۸ خرداد ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۶۷۴۲۸ ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰ دسته: پول و بانک، دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

افتتاحیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» با حضور اعضای کمیته علمی همایش در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. در ابتدای این رویداد، سیدحسن محفوظی دبیر افتتاحیه همایش، ضمن تاکید بر اینکه هدف اصلی این همایش ارائه راهکار برای رفع مشکلات حکمرانی ارزی کشور با رویکرد ایجاد ثبات و رونق اقتصادی است، محورهای همایش و برنامه آن تا برگزاری اختتامیه را تشریح کرد.

به گزارش مسیر اقتصاد افتتاحیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی امروز ۲ آبان ماه با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. در ابتدای این رویداد سیدحسن محفوظی، دبیر افتتاحیه همایش ضمن ارائه گزارشی درخصوص کیفیت طراحی این همایش و بیان محورهای اصلی آن، برنامه آتی همایش از جمله برگزاری نشست‌های تخصصی تا برگزاری اختتامیه در انتهای بهمن ماه را ارائه کرد.

محورهای دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی

محفوظی ادامه داد: ۳ محور اصلی همایش «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» و ۱۵ زیر محور آن متناسب با مشکلات کشور در حوزه حکمرانی ارزی و با همکاری پژوهشگران این حوزه از نهادهای کارشناسی و تخصصی طراحی شده است و هدف آن است که در این زمینه‌ها توصیه‌های سیاستی در سطح عملیاتی برای بانک مرکزی و دیگر نهادهای مرتبط استخراج شود. ۳ محور اصلی این همایش عبارتند از «نظام و سیاستگذاری ارزی»، «قاعده‌گذاری و تنظیم‌گری بازار ارز» و «نظامات پرداخت و بانکداری بین‌الملل» که ذیل هرکدام از این محورها ۵ زیر محور نیز در نظر گرفته شده است.

۳ محور اصلی و ۱۵ زیرمحور دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی به قرار زیر است:

نظام و سیاستگذاری ارزی
۱) مدیریت تراز پرداخت‌ها و ذخایر ارزی
۲) پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان
۳) کنترل‌های ارزی: ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ارز
۴) ترتیبات ارزی مطلوب در راستای اهداف اقتصاد کلان
۵) سیاست‌های ارزی و توسعه اقتصادی

قاعده‌گذاری و تنظیم‌گری بازار ارز
۱) متولیان و بازیگران بازار ارز
۲) بازارسازی و مداخلات مؤثر ارزی
۳) رهبری قیمت و مرجعیت بازار رسمی
۴) حکمرانی ریال و جلوگیری از خروج سرمایه
۵) سیاستگذاری ارزهای دیجیتال

نظامات پرداخت و بانکداری بین‌الملل
۱) انطباق نقشه ارزی و نقشه تجاری کشور
۲) طراحی و ایجاد شبکه پرداخت رسمی در شرایط تحریم
۳) زیرساخت‌ها و ابزارهای نوین در توسعه شبکه پرداخت رسمی
۴) توسعه بانکداری بین‌الملل در بستر اتحادیه‌ها و نهادهای منطقه‌ای
۵) مدیریت بهینه مبادلات در شبکه پرداخت غیررسمی

«طرح‌های سیاستی» راه مشارکت کارشناسان در حکمرانی ارزی

مدیر گروه تجارت و ارز اندیشکده اقتصاد مقاومتی مسائل مطرح شده در این همایش را مشکلات اصلی کشور در حوزه حکمرانی ارزی عنوان کرد و از همه فعالین این حوزه درخواست کرد با ارائه طرح‌های سیاستی خود در سیاستگذاری نهادهای متولی کشور در حکمرانی ارزی مشارکت نمایند.

علاوه بر سیدحسن محفوظی، اعضای کمیته علمی همایش شامل علی حسین نبی زاده مشاور رئیس کل بانک مرکزی و دبیر علمی همایش، سید علی روحانی معاون سیاستگذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، مجید شاکری کارشناس اقتصادی، یونس سلمانی مشاور وزیر صمت و محمد سلیمانی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع)، در کنار محمد امینی رعیا مدیر اندیشکده اقتصاد مقاومتی نیز در مراسم افتتاحیه همایش به سخنرانی پرداختند.

انتهای پیام/ پول و بانکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.