۱۵ تیر ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۳۰۷۴ 03 اسفند 1395 - 12:41 دسته: انرژی، گفتگو
۰

هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تک نرخی شدن بنزین را در صورت افزایش قیمت جهانی بنزین برای کشور مشکل ساز دانست و گفت: علاوه بر مبارزه با قاچاق سوخت و شفافیت مصرف، برای یارانه و سهمیه بندی نیز بایستی مجددا به کارت سوخت متوسل شویم.

هدایت الله خادمی، نماینده استان خوزستان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مسیر اقتصاد از لزوم ابقای طرح کارت سوخت به دلیل ممانعت از قاچاق گفت و وضعیت این طرح در مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به کارکرد شفاف سازی کارت سوخت، گفت: در کمیسیون انرژی طرح ابقای کارت سوخت را تصویب کردیم و با توجه به کارکرد شفاف سازی آن که مصرف واقعی کشور را نشان می داد و از قاچاق و به تبع آن واردات بیشتر جلوگیری می کرد، تصویب آن ضروری به نظر می رسد.

وی دولت و وزارت نفت را در جهت حذف کارت سوخت مقصر دانست و افزود: به نظر من اگر کارت سوخت نباشد، شفاف سازی از بین می رود و دوباره در همان چرخه باطلی می افتیم که مصرف واقعی مشاهده نمی شود و بی جهت مصرف را به دلیل قاچاق بالا خواهیم برد.

خادمی با اشاره به روند مصرف بنزین در کشور پس از اجرای طرح کارت سوخت، گفت: روند افزایش مصرف بنزین در کشور پس از اجرای این طرح که ناشی از افزایش خودرو در کشور بود کاملا متفاوت با روند افزایش مصرف در قبل از اجرای این طرح بود که به خوبی، موفقیت این طرح در مقابله با قاچاق را نشان می داد.

وی با خاطر نشان کردن کاهش قیمت بنزین به دنبال کاهش قیمت نفت، گفت: در زمان تک نرخی کردن بنزین، دولت معتقد بود که قیمت بنزین داخلی معادل فوب جهانی است. در حال حاضر که در کشور قیمت بنزین را تک نرخی کرده ایم مشکلی وجود ندارد ولی در صورتی که قیمت نفت و بنزین افزایش پیدا کند و توان عرضه با قیمت فعلی را نداشته باشیم، مجدد بحث یارانه سوخت پیش خواهد آمد که راهی جز کارت سوخت ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان درباره زمان بررسی این طرح، گفت: پس از بررسی قانون بودجه، فرصتی پیش خواهد آمد که طرح ابقای کارت سوخت در صحن مجلس مطرح شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon