۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۱۲۳۵ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷ دسته: تولید، گفتگو
۰

مهندس اسماعیلی رئیس یک شرکت در حوزه سلامت با اشاره به موانع تولید، گفت: عمده دستبندهای مشخصات بیمار که در ایران استفاده می‌شود، یک برند آمریکایی است که وارداتش با واسطه از آمریکا به لندن و از لندن به ایران انجام می‌شود. این درحالیست که در صورت رفع موانع تولید، شرکت های داخلی امکان تولید گسترده این محصول و صادرات آن به دیگر کشورها را دارند.

به گزارش سمیه بیگدلی خبرنگار استان البرز مسیر اقتصاد در حالی بسیاری از کالاهای وارداتی با قیمت های گزاف به بازار ایران حجوم آورده اند که به طور بالقوه امکان تولید داخلی اکثر این کالاها با قیمت های پایین وجود دارد که اگر موانع تولید از میان برداشته شوند این توانایی تولید داخلی بالفعل می شود.

موانع تولید داخلی و جولان برند آمریکایی در بازار ایران

مهندس اسماعیلی رئیس شرکت راهیان سلامت طب البرز در گفتگو با مسیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر تمام دستبندهای مشخصات بیمار که در ایران استفاده می شود وارداتی هستند، افزود: دستبندهای بیمار مورد استفاده در ایران عمدتا یک برند آمریکایی است که وارداتش با واسطه از آمریکا به لندن و از لندن به ایران انجام می شود و این هزینه های حمل و نقل باعث گرانی بیش از حد این کالای پزشکی می شود.

وی افزود: درحالی این برند آمریکایی (دستبند مشخصات بیمار) با قیمت گزاف به ایران وارد می شود که شرکت ما توانایی تولید این کالای پزشکی را دارد و حتی وزارت بهداشت نیز نامه ای در خصوص نیاز کشور به این کالای پزشکی، به شرکت ما ارائه کرده است؛ ولی در بحث تولید به دلیل نبود سرمایه اولیه و عدم حمایت بانک ها، کار متوقف شده و بیش از یک سال این پروژه بلاتکلیف مانده است.

این تولید کننده کالای پزشکی ادامه داد: از مهر ماه سال گذشته تحقیقات و اقدامات اولیه از قبیل طراحی، نمونه سازی،  کارهای اداری و حتی آزمایش نمونه ها در آزمایشگاه های داخلی و  خارجی را انجام دادیم و طبق تست های پلیمری و ضد حساسیتی که در اداره پلیمر ایران انجام شد، ما می توانیم دستبندهای مشخصات بیمار با جنس ونیل ضد حسایت و کاغذهای ترمال تولید کنیم که از نظر کیفی مورد تایید و قابل رقابت با کالای اروپایی و آمریکایی است.

مهندس اسماعیلی با بیان اینکه یکی از طرح های ما در این زمینه، دستبندهای هوشمندی است که بطور کدینگ اطلاعات و شرح حال بیمار را سیو می کند، افزود: کیفیت نمونه های ما با نمونه آمریکایی برابری می کند و از طرفی قیمت تمام شده ما حتی از هزینه حمل و نقلی که برای واردات این برند آمریکایی صرف می شود، خیلی پایین تر است و با آغاز تولید حداقل ۳ خط تولید راه اندازی می شود که ضمن ایجاد اشتغالزایی و برطرف شدن نیاز داخلی، امکان صادرات این محصول فراهم می شود؛ چرا که علاوه بر کیفیت بالا به دلیل پایین بودن قیمت، حضور ما در اروپا می تواند مانند حضور چین در بازار دیگر کشورها باشد.

این کارآفرین با اشاره به نیاز واردات برخی ماشین آلات برای تولید این محصول، تصریح کرد: یکسری تجهیزات است که باید وارد کنیم و در این خصوص نیازمند سرمایه هستیم و اگر تولید را شروع کنیم بر اساس قیمت مشخص شده طی ۲ الی ۳ سال تولید، هزینه ماشین آلات وارداتی تامین می شود.

وی در ادامه با اشاره به پروژه دیگری که برای تولید دستگاه فتوتراپی در دست اجرا دارند، گفت: الان دستگاه های فتوتراپی با باند یو وی که عوارضی بر بیمار دارد مورد استفاده است، اما ما فناوری را بدست آوردیم که بتوانیم باند یو وی را در این دستگاه به صفر برسانیم، این پروژه مشترکی بین شرکت ما و شرکت زیمنس بود که شرکت زیمنس به دلیل تحریم ها کنار رفت و ادامه این پروژه نیز به دلیل عدم سرمایه باقی ماند، البته توانستیم تولید را شروع کنیم اما به صفر رساندن باند یووی به طور کامل انجام نشد و امکانش هست که در صورت حمایت بانک ها با کیفیت بالاتر و گسترده تر تولید شود.

لزوم توجه به توانایی های تولید داخلی پیش از اقدام به واردات کالای خارجی

مهندس اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم ها مسئولین مربوطه باید زمانی که برای واردات کالای مورد نیازی مجوز می دهند، بررسی کنند که آیا تولیدکننده داخلی هست که بتواند کالای مورد نظر را تولید کند، و در صورت وجود چنین تولیدکننده ای حمایت های لازم را جهت تولید داخلی دریغ نکنند مخصوصا الان که افزایش نرخ دلار و یورو برای صادرات نیز بسیار فرصت خوبی است.

انتهای پیام/ تولید و اشتغالجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon