۱۴ تیر ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۴۳۰۸ 23 دی 1396 - 11:30 دسته: تجارت دوجانبه، تجارت و دیپلماسی، گزارش خارجی کارشناس: روح الله مهدوی
۰

توافق تجارت دوجانبه آمریکا و کره جنوبی سبب رشد چشم گیر صادرات کالا و خدمات آمریکا به کره جنوبی شده است. در شرایط کنونی برهم خوردن این توافق تبعات منفی گسترده ای برای آمریکا به همراه خواهد داشت.

به گزارش مسیر اقتصاد درآستانه‌ی نشست مقامات آمریکا و کره جنوبی برای بازبینی توافقنامه تجارت آزاد بین دوکشور، مدیران موسسه آمریکایی اقتصاد کره تاکید کردند. به عقیده این کارشناسان توافقنامه‌ی تجارت دوجانبه سبب رشد چشم گیر صادرات خدمات آمریکا به کره جنوبی شده است و خروج از آن به تولید کنندگان گوشت در آمریکا آسیب می‌رساند. همچنین عملکرد آمریکا در این مذاکرات می‌تواند روابط امنیتی آمریکا و متحدینش در منطقه شبه جزیره‌ی کره را تحت تاثیر قرار دهد.

ترامپ منتقد اصلی توافق تجارت دوجانبه با کره جنوبی

توافق تجارت دوجانبه آمریکا و کره جنوبی سابقه ای شش ساله دارد. با اینحال دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بارها آن را مورد انتقاد قرار داده و در کارزار انتخابات با تعابیری چون «وحشتناک» و «قاتل شغل» به آن حمله کرده است.

از این نظر تجدید ساختار این قرارداد برای ترامپ به منزله‌ی عمل به وعده انتخاباتی است. هرچند برخی معتقدند که ترامپ واقعا این توافق را بد نمی‌دانسته و با هدف تخریب رقیب انتخاباتی‌ خود به آن حمله می‌کرده است.

اما در شرایط فعلی سرنوشت این توافقنامه می‌تواند تاثیرات زیادی بر شکل گیری راهبرد سایر کشورها در تجارت با آمریکا و همچنین سرانجام تنش با کره شمالی داشته باشد.

دفاع کارشناسان آمریکایی از توافق تجارت دوجانبه با کره جنوبی

تروی استنگارون مدیر ارشد موسسه آمریکایی اقتصاد کره می‌گوید: توافقنامه تجارت دوجانبه آمریکا و کره جنوبی سبب رشد چشم گیر صادرات خدمات این کشور به کره جنوبی شده است و انتقادات ترامپ از این توافقنامه صادقانه نبوده است.

به گفته‌ی فیل اسکلند یکی دیگر از مدیران موسسه اقتصاد کره، در سال های اخیر کسری تجاری آمریکا با کره جنوبی در حال کاهش است. وی افزود به هرحال خروج آمریکا از این توافقنامه بعید به نظر می‌رسد زیرا در این صورت زیان فراوانی به تولیدکنندگان گوشت در آمریکا وارد می‌شود. این محصولات سهم زیادی از حجم صادرات آمریکا به کره جنوبی را به خود اختصاص داده‌اند.

آسانگیری در استانداردهای خودرو، یکی از مطالبات اصلی آمریکا از کره جنوبی

به گفته‌ی کریستال تان اقتصاددان موسسه‌ی اقتصاد سرمایه‌داری عمده کسری تجاری آمریکا با کره جنوبی مربوط به بخش خودرو است. از این رو انتظار می رود در روند بازبینی و اصلاح توافق دولت آمریکا بر این مسئله متمرکز است. وی پیش بینی کرد آمریکا از کره جنوبی بخواهد که استانداردهای سفت و سخت خود در رابطه با آلایندگی خودروها را کاهش دهد تا شرایط برای افزایش صادرات خودرو از آمریکا به کره جنوبی فراهم گردد.

این درحالیست که به عقیده‌ی برخی ناظران، ممکن است خودرو به تنهایی بهبود چندانی در کسری تراز تجاری آمریکا ایجاد نکند. هدفی که در نگاه ترامپ معیار روابط اقتصادی آمریکا با دیگر کشورها محسوب می شود. بازار کره جنوبی یک دهم بازار آمریکاست و طبیعتا نمیتواند بخش زیادی از خودروهای آمریکایی را به خود جذب نماید.

به عقیده‌ی استنگارون آمریکا ممکن است بجای خودرو مجبور به تمرکز بر بخش خدمات شود. به عنوان مثال تغییر قوانینی که به موجب آن ها دسترسی به کسب و کارهای حقوقی و دیجیتال در بازار کره جنوبی برای شرکت‌های آمریکایی آسانتر می‌شود.

مذاکرات آمریکا و کره جنوبی در اصلاح توافق تجاری زیر ذره بین دیگر کشورها

کشورها در سرتاسر جهان رفتار آمریکا در مذاکرات با کره جنوبی را زیر نظر دارند. به نظر می‌رسد ژاپن که مازاد تجاری زیادی با آمریکا دارد نیز با مذاکره با تیم ترامپ پیرامون توافق تجارت آزاد بین دوکشور مخالف است.

به گفته‌ی استنگارون ترامپ نیاز دارد به دیگر شرکای تجاری آمریکا نشان دهد که این دست مذاکرات می‌تواند برای آن ها نیز مفید باشد. اگر این مذاکرات بیش از حد یک طرفه باشد سایر کشورها دلسرد خواهند شد.

گفتنی است اقدامات ترامپ محدود به توافق تجاری با کره جنوبی نبوده و هم اکنون تیم اجرایی وی آماده‌ی مذاکره مجدد درباره‌ی NAFTA توافقنامه ۲۴ ساله‌ی آمریکا با دو کشور کانادا و مکزیک است.

اثرگذاری سرنوشت توافق تجاری آمریکا و کره جنوبی بر تحولات منطقه شرق آسیا

مذاکرات تجاری آمریکا و کره همزمان با شرایط حساس شبه جزیره کره صورت می‌پذیرد. این تنش‌ها که از حدود یک سال پیش شروع شده و تاکنون ادامه یافته بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی است.

اختلافات تجاری آمریکا و کره جنوبی می‌تواند روابط این دو متحد کلیدی را تحت تأثیر قرار دهد. این امر همچنین می‌تواند شرکای دیگر آمریکا مانند ژاپن را در رابطه با پایبندی این کشور به تعهدات امنیتی‌اش بدبین کند.

به گفته‌ی استنگارون حفظ همکاری دوجانبه مهمترین مسئله است و دو طرف نباید از توافق تجاری خارج شوند و کاری کنند که منجر به گسترش تنش‌ها در منطقه گردد.

منبع : CNNجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon