۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۱۲۳۵۸ ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰ دسته: خبر، کشاورزی
۱

اندیشکده اقتصاد مقاومتی در نامه‌ای به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، نسبت به مصوبه نرخ خرید تضمینی گندم دولت واکنش نشان داد و محاسبات این مصوبه را غیرکارشناسی دانست. بر اساس این نامه، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده باید ۶ هزار تومان تعیین شود که با قیمت ۴ هزار تومان اعلامی توسط دولت تفاوت قابل توجهی دارد. بر اساس پیشنهاد این اندیشکده، ضروری است برای تامین امنیت غذایی و جلوگیری از واردات گندم در سال آینده قیمت این محصول اصلاح شود.

به گزارش مسیر اقتصاد اندیشکده اقتصاد مقاومتی (شبکه تحلیگران اقتصاد مقاومتی سابق) در نامه به نوبخت ریاست سازمان برنامه و بودجه نسبت به مصوبه نرخ خرید تضمینی گندم واکنش نشان داد. بر اساس این نامه که محاسبات کارشناسی آن در ۳ پیوست ارائه شده، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ باید ۶ هزار تومان باشد که با قیمت مصوب دولت «۴ هزار تومان» تفاوت قابل توجهی دارد.

در این نامه بیان شده است که منابع مالی لازم برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از محل قانون بودجه و خط اعتباری بانک مرکزی وجود دارد و دولت به منظور ساماندهی و اطمینان بخشی در تخصیص منابع مالی از بودجه سالیانه، می تواند با تخصیص درآمدهای دولت از محل اخذ عوارض گمرکی واردات محصولات کشاورزی به خرید تضمینی گندم، قیمت این محصول را تغییر دهد.

اندیشکده اقتصاد مقاومتی در انتهای این نامه بیان داشته است نظر به اهمیت حمایت از تولید محصولات راهبردی از جمله گندم در داخل کشور و جلوگیری از وابستگی وارداتی و هزینه ارزی در این زمینه، مطابق با بررسی‌های صورت گرفته مبتنی بر قیمت ارز نیمایی و نوسانات آن، نرخ پیشنهادی برای خرید تضمینی گندم ۶۰۰۰ تومان برآورد می شود؛ امید است دولت محترم و شورای اقتصاد، در تصمیم خود تجدیدنظر نموده و زمینه را برای کاهش وابستگی کشور به واردات غذای اساسی و هدررفت منابع ارزی در این زمینه فراهم آورند.

متن نامه فوق به شرح زیر است:

احتراما؛ پیرو ابلاغ مصوبه‌ی اخیر شورای اقتصاد در نامه شماره ۳۶۷۳۶۰ مورخ ۱۲/۰۷/۹۹ توسط جنابعالی با موضوع «ابلاغ قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی» مطابق با اجرای ماده ۳۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، اندیشکده اقتصاد مقاومتی (شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی سابق) متن این مصوبه در خصوص قیمت گندم را از لحاظ کارشناسی مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را به استحضار می‌رساند:

یک) ملاک تعیین قیمت خرید تضمینی بر اساس قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی شامل هزینه های تولید بعلاوه سود متعارف، نرخ تورم عمومی و نرخ مبادله داخل و خارج بخش کشاورزی است. با توجه به تجارب قبلی در استفاده از چنین روش‌های محاسبه ای به خصوص در شرایط نوسانات ارزی، محاسبات در تعیین قیمت کالاهای اساسی از جمله گندم، دقت و کارآمدی لازم را بویژه با مبنا قرار گرفتن نرخ تورم عمومی و نرخ مبادله داخل و خارج ندارد. بنابراین پیش بینی می شود قیمت تعیین شده باعث کاهش انگیزه کشاورزان برای تولید این محصول و در نهایت عدم فروش محصول تولید شده به دولت گردد و مشابه سال های قبل، صادرات قاچاقی یا استفاده از این کالای راهبردی به عنوان خوراک دام ناگزیر شود.

دو) در صورت کاهش تولید و خرید تضمینی گندم در سال آینده مانند سال جاری، دولت مجبور به واردات گندم خواهد شد. در چنین شرایطی بررسی قیمت واردات این محصول نشان می‌دهد اگر دولت بخواهد کمبود گندم مورد نیاز را از برخی کشورهای صادرکننده خریداری کند، باید به ازای هرکیلوگرم گندم وارداتی مبلغی بیش از ۵۵۰۰ تومان پرداخت کند. شایان ذکر است که مبنای محاسبه در قیمت گندم‌های خارجی باید «ارز نیمایی» باشد و محاسبه قیمت این محصولات با ارز دولتی «۴۲۰۰ تومانی» با توجه به مابه التفاوت آن با ارز نیمایی به مثابه پرداخت یارانه به واردات تلقی می شود. بنابراین باتوجه به شرایط فعلی کشور و لزوم حمایت از تولید محصولات اساسی از جمله گندم، محاسبه قیمت‌ها با ارز دولتی امری نادرست است و باید مبنای محاسبه «ارز نیمایی» باشد. (پیوست شماره ۱)

سه) بررسی قیمت گندم در کشورهای همسایه نیز موید آن است که چنانچه قیمت ۴۰۰۰ تومانی گندم برای سال جاری اجرایی شود، با توجه به شرایط نرخ ارز، احتمال صادرات قاچاقی این محصول افزایش خواهد یافت. در حال حاضر اختلاف قیمت گندم داخلی با برخی از کشورهای همسایه به بیش از ۶۰۰۰ تومان رسیده است. (پیوست شماره ۲)

چهار) منابع مالی لازم برای خرید تضمینی گندم بر اساس قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) توسط بودجه سالیانه و خط اعتباری بانک مرکزی تأمین می‌شود. با توجه به گستردگی و تنوع مصارف دولت، پیشنهاد می‌شود به منظور ساماندهی و اطمینان بخشی در تخصیص منابع مالی از بودجه سالیانه، اولویت با تخصیص درآمدهای دولت از محل اخذ عوارض گمرکی واردات محصولات کشاورزی باشد که طبق برآورد انجام شده از آمارهای واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۷ ارزش تقریبی آن ۱.۹ میلیارد دلار معادل ۴۵.۶ هزار میلیارد تومان است. (پیوست شماره ۳)

با توجه به موارد مذکور و همچنین نظر به اهمیت حمایت از تولید محصولات راهبردی از جمله گندم در داخل کشور و جلوگیری از وابستگی وارداتی و هزینه ارزی در این زمینه، مطابق با بررسی‌های صورت گرفته مبتنی بر قیمت ارز نیمایی و نوسانات آن، نرخ پیشنهادی برای خرید تضمینی گندم ۶۰۰۰ تومان برآورد می شود؛ امید است دولت محترم و شورای اقتصاد، در تصمیم خود تجدیدنظر نموده و زمینه را برای کاهش وابستگی کشور به واردات غذای اساسی و هدررفت منابع ارزی در این زمینه فراهم آورند.

رونوشت به:

جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم

جناب آقای دکتر کاظم خاوازی وزیر محترم جهاد کشاورزی

جناب آقای دکتر سید جواد ساداتی نژاد رئیس محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی

پیوست ۱: قیمت گندم وارداتی از کشورهای هدف

در جدول زیر قیمت گندم وارداتی درجه ۱ و ۲ از مقاصد صادراتی کشورهای بزرگ صادرکننده این محصول دریافت شده است. جهت خلاصه سازی، قیمت گندم اعلامی از سوی شورای بین المللی غلات برای دو کشور آرژانتین و فرانسه و قیمت صادراتی گندم اعلامی از سوی وزارت کشاورزی روسیه مدنظر قرار گرفته است.

مسلما قیمت های اعلامی در جدول زیر در پایان هرروز کاری دستخوش تغییرات می شود؛ اما به منظور تخمین و استفاده آن در تحلیل کارشناسی، قیمت این محصول در زمان تدوین نامه مذکور مدنظر بوده است.

یکی دیگر از نکات مهم در بررسی نهایی قیمت تمام شده گندم وارداتی، احتساب هزینه های جاری واردات نظیر هزینه‌های حمل و نقل، بیمه، انبارداری و … است که معمولا برای هر تن محصول وارداتی بین ۲۵ تا ۳۰ دلار به قیمت FOB مدنظر در جدول زیر اضافه می شود.

قیمت گندم وارداتی قیمت FOB
«تن/دلار»
با ارز نیمایی
«۲۴ هزار تومان/کیلوگرم»
با ارز بازار آزاد
«۲۹ هزارتومان/کیلوگرم»
روسیه (درجه۱)[۱] ۲۳۳ ۵۵۹۲ تومان ۶۷۵۷ تومان
فرانسه (درجه ۱)[۲] ۲۳۸ ۵۷۱۲ تومان ۶۹۰۲ تومان
آرژانتین (درجه ۲)[۳] ۲۵۳ ۶۰۷۲ تومان ۷۳۳۷ تومان

روش دیگر محاسبه قیمت گندم وارداتی با روش CIF است. در این روش هزینه‌های حمل و نقل و بیمه به قیمت نهایی هر تن گندم اضافه می‌شود که برآورد بهتری نسبت به قیمت گندم در روش FOB خواهد بود. محاسبه قیمت گندم وارداتی با روش CIF قطعا بیشتر از قیمت گندم FOB می شود.

قیمت گندم وارداتی قیمت CIF
«تن/دلار»
با ارز نیمایی
«۲۴ هزار تومان/کیلوگرم»
با ارز بازار آزاد
«۲۹ هزارتومان/کیلوگرم»
روسیه (درجه۱) ۲۵۳ ۶۰۷۲ تومان ۷۳۳۷ تومان
فرانسه (درجه ۱) ۲۵۸ ۶۱۹۲ تومان ۷۴۸۲ تومان
آرژانتین (درجه ۲) ۲۷۳ ۶۵۵۲ تومان ۷۹۱۲ تومان

 پیوست ۲: قیمت خرید تضمینی گندم در کشورهای همسایه

در جدول زیر قیمت خرید تضمینی گندم در کشورهای همسایه از طریق گزارش های عمومی منتشر شده توسط دولت‌های مذکور جمع آوری و گزارش شده است. قیمت خرید تضمینی در کشورهای مذکور بنابر شرایط مختلف در هر سال زراعی توسط دولت های آن کشور اعلام می شود و در طی سال نیز به ندرت دچار تغییرات خاصی می شود. بنابراین قیمت های گزارش شده در جدول زیر قیمت خرید تضمینی گندم در این کشورها برای سال زراعی جاری است.

کشور ارزش هر تن گندم

بر مبنای واحد پول کشور

ارزش دلاری

هرتن گندم

ارزش هرکیلوگرم گندم (تومان)

با احتساب نرخ ارز نیما «۲۴ هزارتومان»

عراق[۴] ۵۶۰ دینار ۴۴۸ ۱۰۷۵۲
عربستان ۹۲۷ ریال ۲۴۷ ۵۹۲۸
ترکیه ۱۶۵۰ لیره ۲۱۶ ۵۱۸۴
آذربایجان[۵] ۳۳۸ منات ۲۳۷ ۵۶۸۸
پاکستان[۶] ۵۳۰ روپیه ۲۱۰ ۵۰۴۰
ایران ۴۰.۰۰۰ ریال ۱۶۷ *

پیوست ۳ : درآمد دولت از محل عوارض گمرکی واردات بخش کشاورزی

در جدول زیر منابع مالی موجود از محل درآمد عوارض گمرکی دولت از واردات بخش کشاورزی مربوط به سال ۱۳۹۷ ارائه شده است. به دلیل آنکه گمرک جمهوری اسلامی ایران آمار واردات سال ۱۳۹۸ را با جزئیات منتشر نکرده، لذا از آمار سال ۱۳۹۷ استفاده شده است. در هر صورت با توجه به مصاحبه مسئولین گمرک بعید به نظر می رسد تفاوت معناداری میان آمار واردات بخش کشاورزی سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ وجود داشته باشد.

مبنای روش محاسباتی با توجه به تنوع زیاد کالاهای وارداتی بخش کشاورزی، عوارض گمرکی آن دسته از محصولاتی است که ارزش وارداتی آن ها طی یکسال بیش از ۱۰ میلیون دلار بوده است. همچنین عوارض گمرکی محصولاتی که کمتر از ۱۰ میلیون دلار به کشور وارد شده‌اند نیز به صورت میانگین ۵ درصد درنظر گرفته شده و به عدد قبلی اضافه شده است. بنابراین با محاسبه دقیق درآمد دولت از محل اخذ عوارض گمرکی کالاهای مذکور نیز عدد به دست آمده قطعا بیشتر از ۱.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۷ می شود.

شرح حجم

(میلیون تن)

ارزش ریالی

(هزار میلیارد تومان)

ارزش دلاری

(میلیارد دلار)

درآمد دولت از اخذ عوارض گمرکی (میلیارد دلار) درآمد دولت از اخذ عوارض گمرکی (هزار میلیارد تومان)

با احتساب نرخ ارز نیما «۲۴ هزارتومان»

واردات بخش کشاورزی ۲۰ ۴۳۵ ۱۰ ۱.۹ ۴۵.۶

پینوشت:

[۱] مجله ESM

[۲] https://www.igc.int/en/markets/marketinfo-prices.aspx

[۳] همان

[۴] https://www.mubasher.info/news3614243/

[۵] ریپورت

[۶] تریبون

انتهای پیام/ غذا و کشاورزی

  1. اینکه تحلیلگران اقتصادی اشراف کامل به موضوع داشته و بر مبنای محاسبات قضاوت و پیشنهاد عادلانه ای ارائه می دهند موجب دلخوشی ما کشاورزهاست اما حیف و صد حیف که کو گوش شنوا؟؟؟؟؟؟؟؟

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon