۲۲ مرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۰۷۳۱۳ ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰ دسته: پول و بانک، ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

دکتر مجید شاکری کارشناس اقتصادی در نشست بانکداری مرکزی توسعه‌گرا و هدایت اعتبار از ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، با تأکید بر اینکه هدایت اعتبار به معنی خلق پول جدید نیست، گفت: با استفاده از ابزارهای هدایت اعتبار می‌توان منابع نظام بانکی را برای پیشبرد پروژه‌های کلان نقشه توسعه کشور به کار گرفت.

به گزارش مسیر اقتصاد در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان نظام بانکی درخدمت تولید، نشست بانکداری مرکزی توسعه‌گرا و هدایت اعتبار با حضور دکتر خاندوزی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر درودیان مدرس اقتصاد دانشگاه تهران، دکتر زمان زاده کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی و دکتر مجید شاکری کارشناس اقتصادی برگزار شد.

هدایت اعتبار به معنای هدایت پول سیستم بانکی است، نه خلق پول جدید

در ابتدای نشست دکتر مجید شاکری ضمن ارائه مقاله‌ای به تشریح مبحث هدایت اعتبار پرداخت و گفت: هدایت اعتبار به معنای خلق پول جدید و افزایش پایه پولی نیست، بلکه اتخاذ رویه برای هدایت پول بانکی (نه پول بانک مرکزی) است؛ به نحوی که پروژه های کلان از قبیل پروژه های شهری در راستای تحقق رشد و توسعه اقتصادی تأمین مالی شود.

شاکری با اشاره به یک نمونه تاریخی از هدایت اعتبار که قبل از انقلاب و در دهه ۴۰ با مشارکت بانک مرکزی صورت گرفته است، گفت: در بحث هدایت اعتبار تلاش ها بر این بوده است که رفتار سودمحور بانک ها کنترل شود و هدایت پول با اهداف رشد و تولید باشد و البته در این زمینه نیز نباید به صورت دستوری عمل نمود بلکه باید سازوکارهای لازم برای هدایت اعتبار را تعریف کرد.

لزوم استفاده از ظرفیت بانک‌ها در توسعه کشور با ابزارهای هدایت اعتبار

وی در ادامه نمونه هایی از هدایت اعتبار به سمت توسعه پروژه های شهری در کشور چین را به عنوان نمونه ذکر کرد و در پایان مقاله خود، پیشنهاد داد که یک نهاد دولتی جهت پیشبرد اهداف توسعه انتخاب شود و با استفاده از ابزارهای هدایت اعتبار، منابع نظام بانکی را برای پیشبرد پروژه های کلان نقشه توسعه کشور به کار بگیرد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: هدایت اعتبار الصاق شده به بانک مرکزی است؛ پول به مثابه یک نهاده مشکلات را نمی تواند حل کند، اما به مثابه یک نهاد و روان کننده و مدیریت کننده اقتصاد مشکلات را حل می کند و ثبات ایجاد می کند.

ثبات مالی بدون رشد اقتصادی فایده‌ای ندارد

وی ادامه داد: در رابطه با ثبات نیز باید جنسی از استراتژی توسعه انتخاب شود که به دلیل رشد اقتصاد، ثبات مالی حفظ شود؛ نه اینکه ثبات مالی بدون برنامه توسعه در دستورکار قرار بگیرد. به عبارتی سیستم بانکی را باید با نشان دادن سود انتظاری، مختار به انتخاب هدایت اعتبار به سمت طرح مذکور کرد.

وی افزود: از طرفی هم بانک ها را نباید در مقابل هدایت اعتبار به هر بخشی که دلش خواست آزاد گذاشت؛ بلکه بین انتخاب پروژه های تولیدی باید بانک ها را مختار گذاشت چراکه بانک ها وظیفه دارند در خدمت رشد و تولید باشند.

شاکری در پایان نشست گفت: بانک مرکزی نقطه کلیدی هدایت پول به سمت تولید است و نقش اساسی در هدایت اعتبار دارد و می تواند پروژه های تولیدی را تعیین کند و بانک ها را با استفاده از ابزارهایی که دارد تشویق به هدایت اعتبار به سمت این پروژه ها کند.

انتهای پیام/ نظام مالیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon