۰۹ فروردین ۱۴۰۲

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۵۵۰۹۶ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹ دسته: انرژی
۰

با وجود تنش‌های سیاسی بالا و همچنین عزم جدی آمریکا برای کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به گاز روسیه، این کشور به صادرات گاز به اروپا ادامه می‌دهد. در ماه های اخیر با وجود پایان یافتن فصل سرما، اتحادیه اروپا واردات گاز از روسیه را افزایش داده و رکورد واردات گاز از این کشور را شکسته است.

به گزارش مسیر اقتصاد در ماه های اخیر روابط روسیه و غرب به پایین‌ترین سطح خود از زمان جنگ سرد تنزل یافته است اما کشورهای اروپایی همچنان تمایل دارند گاز بیشتری از روسیه خریداری کنند. شرکت دولتی گازپروم روسیه تولید و صادرات گاز خود را افزایش داده است و موافقت کشورها برای پروژه خط لوله Nord Stream 2 را که اتحادیه اروپا را به دلیل واهمه از وابستگی بیشتر به گاز روسیه دچار تفرقه کرده است، جلب می‌کند.

افزایش صادرات گاز روسیه به اروپا با کاهش صادرات دیگر کشورها

در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، گازپروم از تقاضای بالا در اروپا و صادرات کمتر گاز به اروپا از سوی رقیبان روسیه بهره برده است. روسیه که تامین حدود یک سوم از گاز اروپا را برعهده دارد، صادراتش در زمستان را که یکی از سردترین زمستان‌های اروپا در یک دهه گذشته بود، افزایش داد. پس از زمستان نیز روسیه حجم بالاتری صادر کرد زیرا کشورهای واردکننده گاز در حال پر کردن مخازنی هستند که در زمان سرمای شدید، کاهش پیدا کرده بودند.

الکساندر مدودف، نایب رییس کمیته مدیریت گازپروم اواخر آوریل اظهار کرد این شرکت در حال حاضر به میزان مشابه ماه‌های زمستان، به اروپا گاز صادر می‌کند و انتظار دارد تقاضا در تابستان امسال نزدیک به سطح زمستان باشد.

رکورد صادرات گاز روسیه به اروپا باردیگر شکسته شد

تحویل گاز شرکت گازپروم به اروپا در مارس به بالاترین رکورد همه زمان‌ها رسید و رکورد قبلی را که مربوط به ژانویه سال ۲۰۱۷ بود شکست. صادرات گازپروم به اروپا در سه ماهه نخست امسال ۶.۶ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد کرد. تحویل گاز از سوی شرکت گازپروم به کشورهای اروپایی حتی پس از پایان فصل گرمایش زمستانی در آوریل به رشد ادامه داد.

تقاضا در اروپا پس از پایان زمستان بالا مانده است. نخست به دلیل اینکه سطح ذخایر پایین رفته و دوم اینکه برخی از کشورهای صادرکننده گاز میزان عرضه را به دلیل مشکلات یا تعمیرات در تاسیساتشان کاهش داده اند.

کاهش صادرات گاز نروژ، لیبی و الجزایر به اروپا

نروژ که نزدیک‌ترین رقیب روسیه است، در آوریل با اختلال غیرمنتظره فعالیت در میدان گازی Skarv و کارخانه فراوری Kollsnes مواجه شد. صادرات گاز به اروپا پس از اینکه یک کمپرسور در میدان Skarv خراب شد، کاهش یافت.

در جنوب نیز جریان گاز لیبی از خط لوله Green Stream به ایتالیا به دلیل فعالیت تعمیراتی، در دوم آوریل متوقف شد. این تعمیرات قرار بود ظرف مدت دو هفته تکمیل شود اما ازسرگیری صادرات گاز چندین بار به تعویق افتاد و در نتیجه ایتالیا در آوریل هیچ گازی از «گرین استریم» دریافت نکرد. مجموع صادرات خط لوله آفریقایی به اروپا در آخرین هفته آوریل به دلیل ادامه اختلال عرضه لیبی و صادرات کمتر الجزایر کاهش یافت.

خط لوله نورد استریم ۲ در مسیر توسعه

در حالی که گازپروم حتی پس از زمستان، عرضه به اروپا را افزایش داده، از آلمان برای ساخت خط لوله نورد استریم ۲ اجازه دریافت کرده است. این شرکت نخستین مجوز برای این پروژه را از کشور فنلاند گرفته است. همچنین بخشی از خط لوله مربوط به پروژه Turk Stream را تکمیل کرده است.

در این بین، اختلاف هفت ساله گازپروم با اتحادیه اروپا در خصوص مسائل ضدانحصارطلبی ممکن است بزودی خاتمه پیدا کند. اتحادیه اروپا ممکن است به زودی حل و فصل اختلافات با این شرکت روسی را اعلام کند.

بنابراین می توان گفت با وجود تنش‌های سیاسی بالا و همچنین عزم جدی آمریکا برای کاهش وابستگی کشورهای اروپایی به گاز روسیه، این کشور به صادرات بالاتر گاز به اروپا ادامه می‌دهد و اروپا نیز به خرید گاز روسیه تمایل نشان داده است.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon