۱۱ فروردین ۱۴۰۲

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۷۶۱۲ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵ دسته: تجارت و دیپلماسی
۰

سه سال از وضع تحریم توسط کشورهای غربی پس از مناقشه بین روسیه و اوکراین در شبه جزیره کریمه می گذرد و ماحصل آن ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت برای کشورهای غربی است و در مقابل روسیه ۵۰ میلیارد دلار ضرر کرده است.

به گزارش مسیر اقتصاد گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص اقدامات قهری یکجانبه از اثر مخرب بیشتر تحریم‌ها بر روی کشورهای غربی نسبت به روسیه خبر داد.

بر اساس این گزارش، در طول سه سالی که از وضع تحریم های روسیه می گذرد، بین ۵۰ تا ۵۵ میلیارد دلار ضرر به این کشور وارد شده است در حالی که کشورهای غربی، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر را متحمل شده اند.

در این گزارش تاکید شده است که ۳.۲ میلیارد دلار به ازای هر ماه از تحریم ها، ضرر متوجه کشورهای وضع کننده می شود که اگر در سه سال تحریم ها ضرب شود، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می شود.

گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید می کند که از کشورهای وضع کننده و تحریم شونده درخواست کرده است که از اقدامات متقابل پرهیز کنند تا وضعیت از وضع کنونی بدتر نشود.

وی همچنین می افزاید که روسیه و کشورهای غربی، بایستی از طریق مذاکره به حل مناقشات موجود بپردازند.

از سال ۲۰۱۴، روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا و ایالات متحده در بحران اوکراین رو به وخامت گذاشته است. بروکسل، واشنگتن و متحدان آن ها تاکنون چند دور از تحریم ها را علیه روسیه به بهانه مشارکت در جنگ اوکراین وضع کرده اند که مسکو بارها این مسئله را تکذیب کرده است.

در پاسخ به این اقدامات، روسیه محدودیت صادرات برخی از مواد غذایی را به کشورهای وضع کننده تحریم، تحمیل کرده است.

منبع: اسپوتنیکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon