۰۳ خرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۲۸۶۵۸ ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰ دسته: خبر، مسکن، هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

معین محمدی‌ پور رییس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، ضمن تاکید بر ظرفیت بالای بازار سرمایه در تجهیز سرمایه‌های خرد مردمی برای ساخت مسکن گفت: در عین حال به دلیل تضامین لازم، انبوه سازان و سازندگان بزرگ مسکن راحت‌تر می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. به طور خاص در نهضت ملی مسکن که مورد حمایت دولت است، این امکان فراهم است که انبوه سازان با کمک دولت تضامین را تهیه کنند و پروژه‌ها را برای جذب منابع مالی، از طریق اوراق سلف مسکن در بازار سرمایه عرضه کنند.

به گزارش مسیر اقتصاد نشست «ارزیابی الگوهای تامین مالی ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه» روز سه شنبه ۵ بهمن ماه، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. این نشست، هشتمین پیش نشست تخصصی از هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ ۱ اسفند سال جاری با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید» برگزار خواهد شد. در این نشست ابعاد، الزامات و مهم‌ترین مسائل مربوط به تامین مالی پروژه‌های ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه مورد بررسی قرار گرفت.

۵ ابزار بازار سرمایه در کمک به تامین مالی ساخت مسکن

معین محمدی‌ پور، رییس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در این نشست گفت: در خصوص تامین مالی بخش مسکن در بورس کالای ایران به پنج ابزار می توان اشاره کرد. اصلی ترین این ابزارها تامین مالی مستقیم، استفاده از صندوق‌های زمین و ساختمان و استفاده از قراردادهای سلف استاندارد مسکن برای تامین مالی ساخت است. از جمله ابزارهای بعدی که به تامین مالی بخش مسکن کمک می کند استفاده از صندوق‌های املاک و مستغلات است که مقرراتش موجود است و برای راه اندازی نیاز به پیگیری و تقاضا دارد. همچنین قراردادهای آتی مصالح ساختمانی است که می تواند هزینه ساخت را پایین بیاورد.

تجهیز سپرده‌های خرد برای ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه

محمدی پور با اشاره به اینکه ظرفیت بازار سرمایه به دلیل اینکه کاملا جدای از سایر بخش‌های اقتصادی است، بدون سقف و بی نهایت است گفت: ابزار اگر جذاب تعریف شود می‌تواند پول‌های خرد مردم را به طرف خودش بکشد و هر ابزاری ریسک خودش را دارد و افراد متفاوتی را جذب می‌کند. در حال حاضر در بورس کالا اوراق سلف استاندارد مسکن ابزار مناسبی است. این اوراقی که در ابتدا عرضه می شود، مشابه با شرایط پیش فروش ولی به صورت یکباره است. در این اوراق گفتیم به هر کسی که متراژ اولیه را فروختی در ادامه برای تامین مالی مجددا اوراق منتشر می‌کنی و با نرخ جدید می فروشی در نتیجه نیمی از ملک با یک نرخ و نیمه دیگر با نرخ دیگری خریداری شده و در هر لحظه پول مساوی با متراژ خواهد بود.

تامین مالی ساخت مسکن از بازار سرمایه برای انبوه سازان راحت تر است

وی ادامه داد: این اجازه به سازنده داده نمی‌شود که همه پروژه را به صورت سلف بفروشد، چرا که ریسک سازنده هم باید وارد بشود تا انگیزه داشته باشد تا انتهای پروژه را اجرا کند. ایرادی که در این اوراق وجود دارد، این است که اگرچه سازندگان بزرگ و انبوه سازان از آن استقبال می‌کنند، با عدم استقبال سازندگان خرد مواجه می‌شود؛ چرا که تمام افراد باید قبل از عرضه اولیه به اندازه تعهدات پروژه، ضمانتنامه نقدشونده قرار دهند. به عبارت دیگر بازار ملک ما به چنین چیزی عادت ندارد و بازار سرمایه نیز بدون ضمانت امکان تامین مالی ندارد.

رییس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران افزود: در نهضت ملی مسکن که از طرف دولت پشتیبانی و حمایت می‌شود، شرایط برای تهیه وثیقه و ضمانت از طرف سازندگان فراهم تر است و از این جهت آن‌ها می‌توانند از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی پروژه‌ها استفاده کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه کمبود سازندگان بزرگ مسکن در کشور یک چالش مهم است، افزود: اگر بخواهیم از اوراق سلف مسکن استفاده کنیم باید چنین شرکت‌هایی داشته باشیم که پروژه‌های بزرگ را تعریف کنند و به عرضه اوراق رونق بدهند. بنابراین گرچه سرمایه مخاطب جذب اوراق می‌شود و حتی اگر نخواهد خود خانه را بگیرد می‌تواند تسویه نقد کند، اما در سمت عرضه کننده اوراق چالش داریم؛ که یکی از دلایل آن هم سخت گیری در قسمت تضامین است.

انتهای پیام/ مسکنجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon