۰۶ فروردین ۱۴۰۲

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۱۷۹۹۴ ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵ دسته: تجارت و دیپلماسی، هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

ابوالفضل ظهره‌وند سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا ضمن تاکید بر اینکه ظرفیت‌های تجاری ایران به مراتب بیشتر از وضعیت فعلی است، گفت: در عین حال برنامه مدونی برای تنظیم واردات و صادرات محصولات مختلف از جمله محصولات غذایی، طراحی و اجرایی نشده است. به همین دلیل در زمینه تجارت خارجی بسیار عقب هستیم و اساسا تجارت خارجی برمبنای واردات شکل گرفته است.

به گزارش مسیر اقتصاد  ابوالفضل ظهره‌وند سفیر اسبق ایران در افغانستان و ایتالیا در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان تجارت منطقه‌ای؛ اولویت راهبردی، در نشست ظرفیت‌های تغییر شرکای تجاری به سمت کشورهای منطقه با اشاره به اهمیت مفهوم اقتصاد مقاومتی گفت: مفهوم اقتصاد مقاومتی باید عمیق تر شود و نباید به آن فقط به عنوان ابزار مقابله با تعریف و فشار خارجی نگاه کرد. ضمن اینکه با توجه به سهم ۸۰ درصدی دولت در اقتصاد کشور، در صورت تبیین نشدن نقش آن عملا اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی غیر ممکن است.

ایران برنامه مشخصی برای واردات و صادرات محصولات غذایی ندارد

وی افزود: امینت غذایی و ایمنی غذایی هر دو به یک اندازه اهمیت دارند. در واقع زمانی که امنیت غذایی را نتواند تأمین کرد عملا مفهوم ایمنی غذایی بی معنی است. مسئله‌ی امنیت غذایی و سبد غذایی مردم در کشور مهم بوده است و مردم در تأمین مواد غذایی اساسی خود گرفتاری و مشقت داشته‌اند.

سفیر اسبق ایران در ایتالیا عنوان کرد: در همین وضعیت فعلی کشورهای منطقه در حال استفاده از منابع غذایی ایران هستند. در حقیقت این مسئله نشان دهنده فرار ظرفیت‌های غذایی کشور  است که به علت بی ثباتی در ارزش پول کشور است. لذا اگر مفهوم درستی از آمایش سرزمینی ارائه نشود، نمی‌توان جایگاه صادرات را در راهبرد امنیت ملی کشور تعریف کرد.

ظرفیت‌های تجاری ایران به مراتب بیشتر از وضعیت فعلی است

ظهره‌وند بیان کرد: چرا کشوری که این همه پتانسیل اقتصادی دارد باید در همچین وضعیتی قرار بگیرد. ایران یک درصد خشکی‌های جهان را در اختیار دارد و در عین حال ۹ درصد منابع شناخته شده جهان در خشکی نیز در ایران قرار گرفته است. در این شرایط کشور معطل ۹ میلیارد دلار پول بلوکه شده خود در اروپا است. در حقیقت زمانی که کشور امنیت و وابستگی را برونزا تعریف کرده دیگر وابستگی متقابل نبوده و وابستگی یکطرفه نام دارد.

سفیر اسبق ایران در افغانستان عنوان کرد: زمانی که انقلاب اسلامی پیروز شد. کشور در واقع تعریف جدیدی از نظام سیاسی بود که در واقع ارائه مفهوم جدید کارکد گرایی در دین که دنیا این مسئله را بعد از انقلاب صنعتی نمی‌پذیرد. بنابراین کشور باید در حوزه حکمرانی، تمدن‌سازی و اقتصاد تعریف و الگوی جدید ارائه دهد و در واقع نمی‌توان فقط شعار استکبار ستیزی داد اما همچنان از رویکردها و ساختارهای مشابه آن‌ها بهره برد.

تجارت خارجی ایران بر مبنای واردات شکل گرفته است

ظهره‌وند افزود: صادرات در بعد امنیت ملی معنا پیدا می‌کند وگرنه واردات را هر کسی بدون مشقت خاصی می‌تواند انجام بدهد. در ساختار فعلی نابرابری اجتماعی به وجود می‌آید. متاسفانه راهبردی که از دوره قاجار تا به حال در کشور وجود داشته افزایش واردات و در نتیجه ایجاد وابستگی به کشورهای خارجی بوده است. جالب است که کشورهای غربی و توسعه یافته خود به شدت به این مسئله توجه دارند و اجازه نمی‌دهند که در کالاهای اساسی وابستگی عمیقی ایجاد شود.

ایشان در انتها خاطر نشان کرد: بحث امنیت صادرات باید توسط کشور تأمین گردد تا صادر کنندگان داخلی به صادرات کالاهای ایرانی ترغیب شود و در حقیقت دیپلماسی فعال دولت در این حوزه منجر به تبیین نقشه را برای صادرکنندگان ایرانی شود.

انتهای پیام/ هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon