۱۲ مهر ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۲۴۵۸۲ ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱ دسته: پیمان پولی دوجانبه، تجارت و دیپلماسی
۰

هدف اصلی ایجاد پول های الکترونیکی جدید با پشتوانه طلا، استفاده به عنوان ابزاری برای تجارت خارجی و نقل و انتقال پول بدون نیاز به نظام دلاری کنونی است.

به گزارش مسیر اقتصاد در ماه های اخیر روند شکل گیری پول های الکترونیکی با پشتوانه طلا به منظور استفاده در تجارت جهانی و حذف دلار قوت گرفته است و به همین دلیل پیش بینی میشود در آینده نزدیک میزان تقاضای طلا برای استفاده به عنوان پشتوانه این پول‌های الکترونیکی افزایش یابد.

کارشناسان اقتصادی جهانی معتقدند در آینده نزدیک میزان تقاضای جهانی برای طلا فیزیکی افزایش خواهد یافت. میزان طلای فیزیکی در دنیا برخلاف اوراق خرید طلا که در بورس های کشورهای غربی خرید و فروش میشود محدود است و افزایش تقاضای آن میتواند موجب افزایش چشمگیر قیمت این فلز گرانبها گردد.

طلای فیزیکی خریداری شده به عنوان پشتوانه واحدهای پولی الکترونیکی جدید مورد استفاده قرار میگیرد. اکنون چندین سال از شکل گیری اولین پول الکترونیکی میگذرد اما روند اوج گیری استفاده از این پول های الکترونیکی در دو سال اخیر به شدت افزایش یافته است.

از طرف دیگر پول های الکترونیکی که اخیرا در حال ایجاد هستند به منظور جلب اعتماد مشتریان و همچنین رعایت الزامات مختلف، از طلا به عنوان پشتوانه استفاده میکنند؛ به طوریکه به ازای هر مقدار پول چاپ شده معادل ارزش آن طلای فیزیکی را در صندوقی ذخیره میکنند.

هدف اصلی ایجاد پول های الکترونیکی جدید با پشتوانه طلا استفاده به عنوان ابزاری برای تجارت خارجی و نقل و انتقال پول بدون نیاز به نظام دلاری کنونی است. این مسئله میتواند جایگاه دلار را در نظام مالی جهانی با مخاطرات چشمگیری مواجه نماید.

در این میان نقش کشور چین بیش از دیگر کشورها دنیاست. کشور چین مدتهاست در تلاش است با حذف دلار از تجارت خارجی خود با استفاده از پیمان های پولی دوجانبه جایگاه دلار را تضعیف و جایگاه واحد پولی خود را تقویت نماید. در حال حاضر کشور چین سردمدار روند کنار گذاشتن دلار به عنوان واحد پول جهانی است.

منبع: دیلی اکونومیستجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon