۰۱ خرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۶۲۶۸۵ ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶ دسته: دیگر رسانه‌ها
۰

سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه تاکید کرد: توافق نامه اقتصادی میان دمشق و تهران راهبردی و بلند مدت است که منافع دو کشور را در پی دارد.

به گزارش مسیر اقتصاد الخلیل وزیر اقتصاد سوریه امروز (سه شنبه) در حاشیه نشست دو جانبه اقتصادی ایران وسوریه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در دمشق گفت: هدف از این توافق، دستیابی به یک همکاری اقتصادی واقعی است که مبادلات بازرگانی بین ایران و سوریه را ارتقاء و با تاسیس شرکت های مشترک، فعالیت اقتصادی میان دو کشور گسترش یابد.

وی افزود: ایران و سوریه قبلا نیز توافقاتی در تمام زمینه ها داشته اند، اما بیشتر آنها نیازمند بازنگری، توسعه و فعال شدن است.

وزیر اقتصاد سوریه اضافه کرد: روابط اقتصادی میان دو کشور هنوز به سطح روابط فرهنگی و اجتماعی نرسیده و با این توافقات درصدد تقویت روابط اقتصادی با ایران هستم.

الخلیل گفت: مبنای ما در این دور از مذاکرات، استحکام بلند مدت روابط اقتصادی با ایران است که باید تقویت و گسترش پیدا کند.

وی اضافه کرد: این توافق نامه برگیرنده تمامی توافق نامه های قبلی است که به صورت جزیی بوده است.

وزیر اقتصاد سوریه گفت: توافق نامه جدید بین سوریه و ایران شامل همکاری در زمینه گمرکی، حل مشکلات تعرفه ها، مالیات، فعال کردن مبادلات تجاری و همچنین کاهش فهرست کالاهای غیر مشمول معافیت به حداقل است.

الخلیل افزود: همکاری در زمینه نمایشگاه ها، تبادل تجربیات و یک مسئله مهم نیز همکاری در زمینه سرمایه گذاری در تمامی بخش های اقتصادی به ویژه بازسازی سوریه است.

وی گفت: سوریه اکنون در آستانه آغاز فصل بازسازی است و شرکت های ایرانی، دارای توانمندی بسیار بالایی هستند و می توانند نقش آفرینی به ویژه در زیرساخت ها و کارخانه های صنعتی آسیب دیده سوریه داشته باشند.

وزیر اقتصاد سوریه تصریح کرد: در این توافق نامه به ایجاد بانک های مشترک بین دو کشور پرداخته شده، زیرا این موضوع ضروری است که ایران و سوریه باید به توافقی در این زمینه دست پیدا کنند.

الخلیل ادامه داد: سوریه و ایران در هر صورت حتی در کشور ثالث باید بانک دایر کنند، چون بدون بانک های مشترک نمی توان کار تجاری انجام داد.

ارز محلی جایگزین دلار در مبادلات تجاری ایران و سوریه

وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران و سوریه گفت: تحریم آمریکا مسئله مهمی است و در سفر ماه گذشته در تهران به این موضوع پرداخته شد که در قبال تبادلات ارزی خارجی(دلار) از ارز محلی در مبادلات تجاری استفاده کنیم.
وی گفت: با توجه به اینکه تحریم های اقتصادی یک جانبه علیه ایران و سوریه توسط آمریکا در حال گسترش است، فکر می کنم یک نقش تشویق کننده ای برای هر دو کشور باشد که بیشتر به سوی تعامل با ارز محلی گام برداریم.

وزیر اقتصاد سوریه گفت: باید به توافقاتی برسیم که این موضوع مد نظر باشد و فکر می کنم که یک راهکار کار آمد برای رهایی از تحریم ها داریم.

دو هیات ایرانی و سوری برای پیگیری توافق نامه ها در زمینه توسعه همکاری های اقتصادی با هم تبادل نظر کردند و برای نهایی شدن یاداشت تفاهم در این زمینه مسائل و مشکلات پیش روی را حل خواهند کرد.

کلیات توافق نامه اقتصادی ایران و سوریه در دو نشست قبلی در ماه های گذشته در تهران و دمشق حل شده بود و اکنون در این دور از مذاکرات به جزئیات آن پرداخته می شود.

اعضای این دو هیات در زمینه همکاری های اقتصادی موافقت نامه بلند مدتی را بین یکدیگر تنظیم می کنند تا آغازی برای تحول جدید در اقتصاد ایران و سوریه در دوران پس از بحران باشد.

هیات کارشناسی دو کشور، ظرفیت های موجود یکدیگر را در تمام زمینه ها به ویژه اقتصادی بررسی می کنند و طرفین ضمن توافق در خصوص جزئیات همکاری ها، گام های بعدی را مشخص می کنند.

همکاری های بانکی و گمرگی در مذاکرات هیات ایرانی و سوری بیشتر از هر موضوعی مدنظر قرار دارد تا تهران و دمشق بتوانند قوانین را به نحوی تنظیم کنند که سبب افزایش تجارت میان دو کشور شود.

همکاری های صنعتی، فناوری و اطلاعات، ایجاد بنگاه های کوچک اقتصادی، مطالعه در خصوص شبکه آبرسانی، ایجاد پست های جدید خطوط انتقال برق و بازسازی زیرساخت های سوریه از جمله موضوعاتی است که در سفر هیات اقتصادی ایران به سوریه بررسی و توافق نامه اولیه در خصوص آنها امضا می شود.

موضوع محوری این مذاکرات، فراهم کردن مقدمات لازم برای برگزاری کمیسیون عالی اقتصادی است که در روزهای آینده با حضور مسئولان عالی رتبه ایران و سوریه برای نهایی کردن قراردادها، انجام خواهد شد.

در پایان نشست عالی کمیسیون مشترک دو کشور در سطح نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهوری ایران قرار است ضمن امضای اسناد قراردادهای مزبور، یک سند راهبردی بین دو کشور در تمامی زمینه های اقتصادی و فرهنگی امضا شود.

نشست دو جانبه هیات اقتصادی ایران و سوریه با حضور ‘امیر امینی’ معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران و سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه دیروز (دوشنبه) در دمشق برگزار شد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon