۲۴ مرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۴۲۰۵۶ ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۲ دسته: تولید گندم، کشاورزی کارشناس: مهدی سروی
۰

کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا ۲۶ آذرماه با ارائه گزارشی وضعیت تولید و صادرات گندم برای ۱۳ سال آینده را مشخص کرده است. این کمیسیون بیان نموده که در افق ۲۰۳۰، میزان تولید و صادرات گندم اتحادیه اروپا افزایش خواهد یافت.

به گزارش مسیر اقتصاد کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا با ارائه گزارشی در مورد وضعیت تولید و صادرات محصولات زراعی نظیر گندم و دانه های روغنی، راهبردهای تولیدی ۱۳ سال آینده را ارائه کرد.

در این گزارش وضعیت تولیدی کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای رقیب در بازارهای جهانی به صورت کامل مشخص شده و راهبرد اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ اعلام شده است.

طبق این گزارش اتحادیه اروپا برای بهبود تراز بازرگانی و شرایط تولیدی محصولات کشاورزی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میزان صادرات سبزیجات، گندم و سویا را افزایش دهد.

همچنین با بررسی میزان تولید گندم و صادرات آن به بازارهای جهانی، نکات مهمی در این گزارش در خصوص وضعیت تولید و صادرات گندم روسیه به عنوان رقیب جدی در بازارهای جهانی ارائه شده است.

پیش بینی رشد میزان زمین های زراعی کاشت و تولید گندم

در این گزارش که هرساله توسط کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا ارائه می شود، ضمن هشدار جدی بخاطر کاهش زمین های زراعی به بهانه شهرنشینی پیش بینی شده است که میزان زمین های زراعی تولید گندم از ۲۳.۶ میلیون هکتار به ۲۴.۸ میلیون هکتار در سال ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت.

همچنین در این گزارش آمده است که تولید گندم مخصوص اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ از ۱۴۲.۵ میلیون تن به ۱۶۰.۷ افزایش خواهد داشت که یکی از عوامل اصلی آن، افزایش قیمت گندم نسبت به گذشته خواهد بود.

افزایش قیمت گندم طی سال های آینده در جهت افزایش تولید و صادرات محصولات

طبق گزارش کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا، قیمت گندم بر اساس کیفیت و به منظور بهبود شرایط صادراتی تعیین و پیش بینی شده است که رشد صادرات غلات تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۱۰ درصد نسبت به ۵ سال گذشته افزایش داشته باشد.

گفتنی است به منظور افزایش صادرات به کشورهای دیگر، اتحادیه اروپا از ظرفیت ۳۵ درصد از ذخایر گندم خود استفاده خواهد کرد.

تعیین ۳ بازار هدف مهم جهت ارسال تولیدات گندم طی ۱۳ آینده

شایان ذکر است که صادرات گندم اتحادیه اروپا در شرایط فعلی حدود ۲۷ میلیون تن می باشد که طبق چشم انداز ۱۳ ساله اتحادیه اروپا قرار است این میزان صادرات به ۳۸.۴ میلیون تن افزایش داشته باشد.

بازارهای پیش بینی شده برای رشد صادرات گندم اتحادیه اروپا کشورهای حوزه دریای مدیترانه، جنوب صحرای آفریقا و کشورهای حوزه خلیج فارس را شامل خواهد شد.

افزایش تولید گندم روسیه تهدیدی جدی بر سر راه صادرات گندم اتحادیه اروپا

در این گزارش به شرایط روبه رشد تجارت گندم توسط روسیه اشاره شده است؛ در سال جاری میزان تجارت گندم این کشور از اتحادیه اروپا پیشی گرفت.

به طوریکه در این گزارش با استناد بر گفته معاون وزیر کشاورزی روسیه اعلام شده است که صادرات گندم روسیه در سال جاری از مرز ۴۰ میلیون تن نیز خواهد گذشت.

البته کارشناسان اتحادیه اروپا میزان صادرات گندم روسیه را در حدود ۳۳ تا ۳۴ میلیون تن برآورد کرده بودند که در هر صورت این موضوع بشدت از سوی مسئولین کشاورزی اتحادیه مورد نگرانی واقع شده است.

طبق اذعان کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپا کشورهای روسیه، قزاقستان و اوکراین با سرمایه گذاری زیاد در تولید و تدارکات گندم قصد افزایش صادرات دارند.

رقابت در کیفیت تولید گندم در مقایسه با سایر کشورهای تولید کننده

یکی از نکات امیدوار کننده برای مسئولین اتحادیه اروپا، بررسی کیفیت گندم های تولید شده در کشورهای رقیب و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

چرا که طبق بررسی کیفیت گندم های صادراتی روسیه مشخص شده است که کیفیت گندم های این کشور در مقایسه با اتحادیه اروپا میزان پروتئین کم و یا متوسط دارد.

بنابراین این موضوع همان دلیل افزایش سهم بازاری اتحادیه اروپا از ۱۷ درصد در سال جاری به بیش از ۱۹ درصد در سال ۲۰۳۰ طبق قیمت های جهانی خواهد بود.

البته در این گزارش به شرایط دیگر کشورهای تولید کننده بزرگ گندم مانند ایالات متحده، استرالیا و کانادا نیز اشاره شده است که درصدد تثبیت صادرات خود هستند.

منبع: کمیسیون کشاورزی اتحادیه اروپاجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon