۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۳۳۷۹۹ ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱ دسته: تولید گندم، کشاورزی
۰

کمیته ملی کشاورزی پاکستان با ارائه یک طرح شش محوری در حمایت از کشاورزی، هدف گذاری تولید گندم این کشور برای سال زراعی جاری را ۲۶.۵ میلیون تن اعلام کرده است. یکی از اقدامات این کشور برای حمایت از تولید گندم، خرید این محصول با قیمت تضمینی ۸۲ درصد بیشتر از قیمت جهانی است.

به گزارش مسیر اقتصاد کمیته ملی کشاورزی پاکستان هدف گذاری تولید گندم این کشور در سال زراعی جاری را ۲۶.۵ میلیون تن اعلام کرده است.

این کمیته برای سال زراعی گذشته تولید ۲۶ میلیون تنی گندم را هدف گذاری کرده بود. در عمل نیز میزان تولید گندم پاکستان در حدود ۲۶.۳ میلیون تن ارزیابی شده که بیش از هدف گذاری انجام شده است.

طبق اعلام کمیته ملی کشاورزی پاکستان در سال جاری زراعی بیش از ۹ میلیون هکتار به منظور تولید گندم در این کشور برای تحقق هدف ۲۶.۵ میلیون تنی تولید گندم در نظر گرفته شده است.

کمیته مذکور برای حمایت از تولید گندم تسهیلات ویژه ای برای گندم کاران در نظر گرفته تا هدف ۲۶.۵ میلیون تنی تولید گندم در داخل محقق گردد.

این برنامه راهبردی در حمایت از تولید گندم شش محور اساسی دارد که مواردی همچون ارائه تسهیلات بانکی بیشتر به کشاورزان، در دسترس قرار دادن بذر با کیفیت، در دسترس قرار دادن کود در زمان مناسب، ارائه برنامه برای استفاده از کود به کشاورزان، کمک و مشاوره در استفاده از سموم ضد آفت و همچنین کمک به ارتقاء فناوری مورد استفاده از سوی کشاورزان را شامل می شود.

علاوه بر این کمیته ملی کشاورزی پاکستان قیمت حمایتی ۱۳۰۰ روپیه در هر ۴۰ کیلوگرم را برای تولیدکنندگان گندم در نظر گرفته است که معادل هر تن ۳۱۰ دلار است. این درحالیست که قیمت جهانی گندم برای این مقدار در حال حاضر در حدود هر تن ۱۷۰ دلار است که نشان می دهد قیمت خرید تضمینی گندم در پاکستان ۸۲ درصد بیشتر از قیمت جهانی است.

پاکستان کشوری پرجمعیت است و تأمین غذای این کشور یکی از مهم ترین دغدغه های دولت محسوب می شود. به همین منظور دولت این کشور سیاست های حمایتی متعددی از کشاورزان، خصوصا در زمینه تولید گندم در نظر گرفته است.

منبع: پایگاه خبری داونجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.