۲۰ خرداد ۱۴۰۲

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۲۲۶۹۹ ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵ دسته: انرژی
۰

طبق گفته معاون رئیس شرکت گازپروم روسیه، این شرکت قصد دارد به هند نیز گاز صادر نماید. راه‌های مدنظر این شرکت برای صادرات گاز به هند سوآپ گاز از طریق کشورهای چین و ایران است.

به گزارش مسیر اقتصاد طبق گفته معاون رئیس شرکت گازپروم روسیه، این شرکت قصد دارد به هند نیز گاز صادر نماید. راه‌های مدنظر این شرکت برای صادرات گاز به هند سوآپ گاز از طریق کشورهای چین و ایران است.

درحال حاضر صادرات گاز به هند یک پروژه بلند پروازانه برای روسیه محسوب میشود. کشور روسیه درحال حاضر نقشی اساسی در بازار جهانی گاز دارد و در تلاش است با افزایش صادرات به کشورهایی اروپایی و آسیایی بر اثرگذاری خود بیفزاید.

از طرف دیگر کشور هند در حال حاضر یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در جهان است و انتظار میرود به دلیل شروع دوره رشد اقتصادی بالای این کشور در آینده نیز به شدت به میزان واردات انرژی این کشور افزوده شود. در این میان واردات گاز بخشی از نیاز هند به واردات گاز را به خود اختصاص خواهد داد. واردات گاز از ترکمنستان از طریق خط لوله تاپی، واردات گاز از ایران از طریق خط لوله صلح و واردات گاز مایع از قطر و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس راه‌های پیش روی هند برای واردات گاز است.

با اینحال از آنجا که روسیه و هند مرزی با یکدیگر ندارند نمیتواند از طریق خط لوله مستقیم گاز خود را به هند صادر نماید. از طرف دیگر روسیه فعلا برنامه‌ای برای صادرات گاز مایع نیز ندارد و از این رو تنها راه روسیه برای ورود به بازار گاز هند استفاده از ظرفیت سوآپ گاز از طریق کشورهای ایران و چین است.

کشور ایران نیز مدتهاست به دنبال آغاز روند صادرات گاز به کشورهای همسایه شرقی خود از طریق خط لوله صلح است اما به دلیل کارشکنی‌های کشورهای غربی و عدم عزم جدی در بین طرفین این پروژه سال‌هاست معطل مانده است.

منبع: اسپوتنیکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon