۲۷ خرداد ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۹۷۶۴ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳ دسته: تجارت و دیپلماسی
۰

در سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت‌های چینی بیش از ۴۶ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در آمریکا در مقایسه با سال گذشته بیش از ۳ برابر شده و در مقایسه با ۵ سال پیش بیش از ۱۰ برابر شده است.

به گزارش مسیر اقتصاد طبق آخرین آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت‌های چینی بیش از ۴۶ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در آمریکا در مقایسه با سال گذشته بیش از ۳ برابر شده و در مقایسه با ۵ سال پیش بیش از ۱۰ برابر شده است.

علت اصلی افزایش چشمگیر سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در آمریکا، خرید بسیاری از کارخانجات و شرکت‌های آمریکایی توسط شرکت‌های چینی بوده است. به طورمثال در سال گذشته شرکت‌های چینی شرکت‌های «اینگرام میکرو» را به قیمت ۶ میلیارد دلار، «جنرال الکتریک» را به قیمت ۵.۶ میلیارد دلار خریداری کرده‌اند. این روند نشان میدهد شرکت‌های چینی قصد دارند با خرید برندهای با سابقه و قدیمی در آمریکا، حضور خود را در بازار این کشور گسترش دهند.

پیش از سال ۲۰۱۳ میلادی اغلب سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌های چینی در آمریکا معطوف به حوزه انرژی بود. با اینحال از سال ۲۰۱۳ به بعد این روند تغییر کرد به طوریکه در سال ۲۰۱۶ بیش از ۹۰ درصد سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در آمریکا معطوف به حوزه خدمات و تولیدات کارخانه‌ای پیشرفته است.

اهداف اصلی شرکت‌های چینی برای سرمایه‌گذاری در آمریکا حوزه‌های املاک و مستغلات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، سرگرمی، تولید محصولات مصرفی و خدمات مالی بوده است. در سال ۲۰۱۶ میلادی سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در بازار املاک و مستغلات آمریکا بالغ بر ۱۷ میلیارد دلار بوده است.

حوزه توسعه زیرساخت نیز یکی از حوزه‌های مورد علاقه شرکت‌های چینی برای سرمایه‌گذاری در آمریکاست و شرکت‌های ساخت و ساز در چین نسبت به این موضوع ابراز علاقه کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌های چینی در آمریکا جایگاه این کشور را در آمریکا بیش از پیش مستحکم خواهد کرد. در حال حاضر از ۵۰ ایالت آمریکا ۴۶ ایالت طعم سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌های چینی را چشیده‌اند.

شرکت‌های غیر دولتی نقش پر رنگی در سرمایه‌گذاری در آمریکا داشته‌اند به طوریکه بیش از ۷۹ درصد سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، توسط شرکت‌های غیر دولتی انجام شده است.

طبق مطالعات انجام شده رابطه با چین موجب ایجاد بیش از ۲.۶ میلیون شغل در آمریکا شده است که ۱۰۴ هزار شغل آن ناشی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شرکت‌های چینی در آمریکا بوده است.

منبع: شینهواجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.