۲۶ تیر ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۵۵۱۶۹ ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰ دسته: تجارت و دیپلماسی
۰

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه، در نشستی به همراه رئیس جمهور برزیل، ضمن اشاره به افزایش گردش مالی مبتنی بر ارزهای ملی در جهان، تاکید کرد: روسیه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، فعالانه به سمت تسویه وجوه با ارزهای ملی به پیش می‌رود و این مهم نه تنها در معاملات نفتی، بلکه در کل اقتصاد درحال پیگیری است.

به گزارش مسیر اقتصاد لاوروف، وزیرامورخارجه روسیه، هفته گذشته در یک نشست خبری با همراهی رئیس جمهور برزیل، تاکید کرد: با افزایش گردش مالی جهانی و همچنین تقویت بنیان‌های ارز ملی روسیه (روبل)، انتقال و پرداخت به ارزهای ملی دیگر کشورها عملی‌تر خواهد شد و این آینده نظم نوین جهانی است. این نه تنها در مورد آفریقا، بلکه برای آمریکای لاتین، متحد‌های آسیایی ما و همچنین ایران، هند و چین صادق است. ما در حال حاضر فعالانه به سمت تسویه حساب به ارزهای ملی رفته ایم. روسیه بعد از تحریم‌های آمریکا، به علت از دست ندادن بازارهای صادراتی خود به سمت سازوکار جایگزینی دلار رفته است تا با تحریم‌ها مقابله کند.

کاهش سهم دلار در اقتصاد روسیه و متحدان آن

لاوروف در این نشست خبری گفت: ما در حال حاضر فعالانه به سمت تسویه وجوه با ارزهای ملی پیش می‌رویم  و سهم دلار به طور پیوسته در اقتصاد کشور ما در حال کاهش است. بنابراین، این روند فقط برای صادرات نفت و تسویه آن با ارزهای ملی شتاب نخواهد گرفت؛ بلکه این نسخه برای کل اقتصاد ما و متحدان ما نیاز است.

لاوروف همچنین اظهار داشت که لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل، قبلاً ایده خود را برای تمرکز بر توسعه مکانیسم‌های پرداختی که بر سازوکار جایگزینی دلار و بر تصمیم‌ها و توافق‌هایی که توسعه می‌یابند، از جمله در داخل، ارائه کرده است. چارچوب بانک توسعه بریکس مبتنی بر تجارت و دیپلماسی که شامل ایده برزیل و متحدان آسیایی آن است نیز در همین راستا در دستورکار قرار گرفته است.

سهم ۹۰ درصدی ارزهای ملی در پرداخت وجوه اتحادیه اقتصادی اوراسیا

الکسی اورچوک، معاون نخست وزیر روسیه، پیش‌تر گفته بود که اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) تقریباً به طور کامل به سمت پرداخت به ارزهای ملی رفته است و سهم ارزهای ملی در پرداخت‌های این اتحادیه در ماه مارس ۹۰ درصد بوده است. وی در دومین مجمع اقتصادی اوراسیا گفت: ما روند افزایشی را در استفاده از ارزهای ملی در پرداخت‌های متقابل توسط کشورهای اتحادیه ثبت کرده‌ایم و افزود: اتحادیه اوراسیا عملاً به سمت پرداخت‌ وجوه با ارزهای ملی رفته است.

منبع: آژانس خبری دولتی روسیه

انتهای پیام/ تجارت و دیپلماسیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.