۲۹ خرداد ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۴۶۶۲۷ ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰ دسته: دولت و حکمرانی
۰

در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی كه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، ۲ طرح اولویت دار و راهبردی «توسعه نظامات بانكی بین المللی» و «تامین پایدار غذای اساسی مبتنی بر الگوی كشت» به تصویب رسید و مقرر شد این طرحها به عنوان اولویت دولت تا حصول نتیجه دنبال شود. پیش از این نیز ۲ طرح «جهش كریدور ترانزیتی شمال جنوب» و «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز» ذیل نقشه جامع مقاوم سازی اقتصاد در این ستاد تصویب شده بود.

به گزارش مسیر اقتصاد روز گذشته جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور بررسی طرح‌های اولویت دار دولت برگزار شد. دکتر مخبر در این جلسه که پیش از ظهر دیروز (چهارشنبه) برگزار شد، تاکید کرد: حوزه های بانکداری و کشاورزی از جمله اولویت های مهم دولت برای مقاوم سازی اقتصاد است كه طرح های مرتبط با آن باید تا حصول نتیجه دنبال شود.

تصویب ۲ طرح اولویت دار و راهبردی دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

بر این اساس در جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، طرح «توسعه نظامات بانكی بین المللی» شامل ۶ اقدام مهم توسط بانك مركزی و طرح «تامین پایدار غذای اساسی» شامل ۳ برنامه کلان توسط وزارت جهاد كشاورزی پس از طی یک فرآیند کارشناسی ارائه و تصویب شد.

طرح «توسعه نظامات بانكی بین المللی» یکی از محورهای راهبردی در ایجاد تجارت پایدار و مقاوم سازی اقتصاد بوده و ذیل مواد ۹ و ۱۰ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به مفهوم «تقویت همه جانبه نظام مالی و تسهیل مبادلات با کشورهای طرف تجاری» قرار می‌گیرد. این طرح با هدف «تقویت و تثبیت نظام تبادلات رسمی بانکی با کشورهای طرف تجاری» به عنوان برنامه اجرایی در این زمینه تصویب شده و متولی آن بانك مركزی است.

همچنین طرح «تامین پایدار غذای اساسی مبتنی بر الگوی كشت» یکی از محورهای راهبردی در تحقق امنیت غذایی و مقاوم سازی اقتصاد بوده و ذیل مواد ۶ و ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به مفهوم «تولید داخلی محصولات اساسی یا تنوع مبادی واردات آنها» قرار می‌گیرد. این طرح با هدف «كاهش وابستگی در تامین غذای اساسی» به عنوان برنامه اجرایی در این زمینه تصویب شده و متولی آن وزارت جهاد كشاورزی است.

«اقدامات اولویت دار، جهشی و فوق العاده» در دستورکار

در این جلسه كه وزرای نفت، جهاد كشاورزی، راه و شهرسازی، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، معاون علمی رئیس جمهور، دستیار ویژه اقتصادی رئیس جمهور و سایر مسئولان مرتبط حضور داشتند، دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گزارشی از اقدامات انجام شده در پیگیری دو طرح مصوب جلسه قبل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تحت عناوین طرح جهش كریدور ترانزیتی شمال جنوب و طرح توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز ارائه داد و بر صورت بندی طرحهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مبتنی بر یك نقشه كلان تاكید كرد.

گفتنی است ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وظیفه پیگیری و پیشبرد «اقدامات اولویت دار، جهشی و فوق العاده» به منظور مقاوم سازی سازی اقتصاد را بر عهده دارد. رویه این ستاد در دولت سیزدهم «تصویب طرح های منتخب و محدود و تحول آفرین متمرکز بر تحقق اقتصاد مقاومتی» و «پیگیری قدم به قدم و مانع زدایی و تسهیل گری تا حصول نتیجه» است.

انتهای پیام/ دولت و حکمرانیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.