۰۳ خرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۲۸۶۶۵ ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰ دسته: خبر، مسکن، هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

مجید کریمی مدیر کل بازارهای مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی، ضمن تاکید بر اینکه باید از نظام بانکی به منظور رونق دادن به تامین مالی ساخت مسکن در بازار سرمایه استفاده شود، گفت: یکی از الزامات تحقق این هدف نیز بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به بورس و بازار سرمایه است؛ چراکه در حال حاضر اغلب عرضه‌های اولیه با شکست مواجه می‌شود.

به گزارش مسیر اقتصاد نشست «ارزیابی الگوهای تامین مالی ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه» روز سه شنبه ۵ بهمن ماه، با حضور جمعی از اساتید و صاحبنظران و فعالان این حوزه در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد. این نشست، هشتمین پیش نشست تخصصی از هشتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی بود که در تاریخ ۱ اسفند سال جاری با موضوع «مسکن؛ پیشران تولید» برگزار خواهد شد. در این نشست ابعاد، الزامات و مهم‌ترین مسائل مربوط به تامین مالی پروژه‌های ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه مورد بررسی قرار گرفت.

استفاده از بازار سرمایه برای تحقق اهداف ساخت مسکن ضروری است

مجید کریمی مدیر کل بازارهای مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این نشست گفت: بر اساس مطالعات انجام شده میزان تسهیلاتی که در بخش مسکن داده می‌شود در سیستم مالی بانکی ما خیلی نسبت به کشورهای دیگر کم است. درست است که می گوییم هدایت اعتبار داریم اما در این قسمت که مقاومت وجود دارد به دلیل اینکه دیربازگشت است و سیستم بانکی به تسهیلات کوتاه مدت عادت کرده است.

وی ضمن تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت نظام بانکی در رونق تامین مالی از طریق بازار سرمایه، گفت: در ایران همه بانک‌ها به یک شیوه عمل می‌کنند و همه آن‌ها به عنوان «بانک تجاری» مشغول فعالیت هستند. این درحالیست که بانک‌ها باید نقش خاصی در اقتصاد ایفا کنند و تخصصی تر شوند. به طور خاص این امکان وجود دارد که با ایجاد بانک‌های تخصصی تامین مالی، از ظرفیت نظام بانکی برای رونق دادن شرایط تامین مالی در بازار سرمایه استفاده شود.

بازگشت اعتماد به بورس لازمه رونق تامین مالی ساخت مسکن از بازار سرمایه

وی افزود: نکته بعدی ریسک‌هایی است که در بازار سرمایه وجود دارد. موفقیت بازار سرمایه در موفقیت عرضه اولیه اش است. اما در شرایط فعلی عرضه اولیه‌ها رونق ندارد. بنابراین یکی از الزامات رونق تامین مالی ساخت مسکن از طریق بازار سرمایه، بازگشت اعتماد سرمایه‌گذاران به این نهاد است.

مدیر کل بازارهای مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: ما فقط به مساله بازدهی نگاه می کنیم و مساله ای تحت عنوان ریسک را نمی شناسیم؛ درحالیکه در صورت توجه به این مسئله می‌توان گزینه‌های متعددی را به سرمایه‌گذاران ارائه کرد. نکته دیگر اینکه آیا لزوم درست است که حضور مردم در این بازار مستقیم باشد؟ شاید بتوان از طریق شرکت‌های تخصصی و واسط این امر را تسهیل کرد. درست است که ما نقدینگی خرد سرگردان داریم اما آیا به صلاح است که به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه شود یا باید نهادسازی کنیم و از طریق نهادهای واسطه بازدهی و ریسک را در نظر بگیریم.

کریمی در پایان گفت: نکته دیگر نیز این است که لازمه تشکیل یک بازار ورود سفته بازان است و فقط باید بتوان آن را کنترل و نظارت کرد. تشکیل نرخ در بازار متشکل اساسا بواسطه حضور همین سفته بازان انجام می‌شود و نمی‌توان از حضور این افراد صرف نظر کرد. البته بازار باید قاعده گذاری بشود و در مقابل ناهنجاری ایستادگی کرد.

انتهای پیام/ مسکنجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon