۲۷ خرداد ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۲۴۴۴۴ ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰ دسته: دیگر رسانه‌ها
۰

سازمان اقتصادی کوثر در راستای عینیت‌ بخشی به بیانیه گام دوم انقلاب، رویکردهای کلان دولت سیزدهم و تأکیدات رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، با هدف اجرای عدالت اداری و استقرار نظام شایسته سالاری در این سازمان، سامانه «استعداد یابی مدیران صالح کارآمد» را راه اندازی می کند.

به گزارش مسیراقتصاد به نقل از روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، این سازمان یکی از بنگاه­ های اقتصادی زیر مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران است که به تازگی سکان هدایت آن با حکم دکتر قاضی زاده هاشمی ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، به دکتر ناصر فخاری سپرده شده است. ظاهراً وی در بدو ورود خود به این مجموعه اقتصادی به دنبال ارتقای بهره­ وری واحدهای تولیدی آن بوده و در همین راستا طبق مسئله­ شناسی انجام شده و پاسخ به دغدغه ­های ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنای پیاده­ سازی نظام شایسته­ گزینی را داشته و به همین منظور راه ­اندازی سامانه­ ای برای استعدادیابی کارکنان داخل این مجموعه را در دستور کار دارد.

در همین راستا روز دوشنبه ۳ آبان ماه سال جاری « سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد » با حضور ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، ریاست سازمان اداری و استخدامی کشور و جمعی از کارکنان این سازمان رونمایی خواهد شد. به این بهانه گفتگویی با دکتر ناصر فخاری سرپرست و عضو هیئت‌ مدیره این سازمان منتشر شده که حاوی توضیحات این سامانه و ضرورت حرکت به سمت اجرای این کار هست که در ادامه ارائه شده است.

تاکید آیات و روایات در استفاده از نیروهای کارآمد در نظام تصمیم گیری

فخاری در تبیین ضرورت تأسیس سامانه شایسته­ گزینی این سازمان گفت: لزوم راه‌ اندازی سازوکار بهینه برای امر شایسته­ گزینی، علی‌ الخصوص در بنگاه‌ های اقتصادی و تولیدی را از چند منظر می­توان مورد بررسی قرار داد. اول از جنبه اجرای عدالت در نظام اسلامی، دوم از جنبه سیاست های ابلاغی و رویکردهای دولت سیزدهم، و سوم از جنبه مدیریتی و کارکردهای استراتژیک سازمانی است.

وی با اشاره به تأکیدات دین مبین اسلام و سیره اهل‌بیت (ع)، پایبندی به اصل شایسته‌ سالاری را یکی از ضروریات حکمرانی دینی شمرد و افزود: آیات متعددی در قرآن کریم وجود دارد که می‌ توان از آن­ها ضرورت پایبندی به اصل شایسته‌ سالاری را در حکومت اسلامی و نظام اداری و مدیریتی استنباط کرد. در نظام اسلامی، تصدّی همه پست­ ها و مناصب؛ به ­ویژه آن­هایی که به سیاست‌ گذاری‌ ها و تصمیم‌ گیری‌ های کلانِ نظام اسلامی مربوط می‌ شوند، بایستی بر اساس اصل شایسته‌ سالاری صورت پذیرد و ترتیبی اتخاذ شود که کارآمدترین افراد در این مناصب قرار گیرند.

سرپرست سازمان اقتصادی کوثر ادامه داد: زیرا که این مهم یکی از ارکان اصلی اجرای عدالت اجتماعی و فردی به شمار می­آید. ازجمله این آیات، آیه «۲۴۷» سوره بقره[۱] است. این آیه اشاره به این ماجرا دارد که بنی‌اسرائیل اعتراض داشتند که چرا فرماندهی سپاه باید به طالوت سپرده شود؟ که خداوند در پاسخ اشاره می‌ فرمایند دلیل این امر، شایستگی طالوت و برتری او در دو توانایی و ویژگی مهم برای امر فرماندهی نظامی؛ یعنی قدرت جسمانی برتر و علم و آگاهی به مسائل و تاکتیک‌ های جنگی است.

فخاری تصریح کرد: در سیره حضرت رسول اکرم (ص) نیز رفتار شایسته­­ سالارانه مشاهده می ­شود. ایشان خطاب به ابوذر در روایتی می فرمایند: « مسئولیت ها امانت است و اگر انسان درست از عهده آن برنیاید مایه خواری و پشیمانی در قیامت است.» مولا علی (ع) نیز در نامه ۵۳ نهج‌ البلاغه خطاب به مالک اشتر می‌ فرمایند: « لَا تَقبَلَنَّ فِي استِعمَالِ عُمَّالِکَ وَ أمَرَائِکَ شَفَاعَةً الا شفاعةَ الکِفَايَةِ وَ الأمَانَةِ; در به‌کارگیری کارگزارانت که باید زیر نظر تو کار کنند واسطه و شفاعتی را نپذیر، مگر شفاعت «کفایت » و امانت را» که در اینجا کفایت یعنی همان کارآمدی و امانت یعنی همان صالح بودن، که به نظر می‌رسد دو ویژگی اساسی مدیران تراز انقلاب اسلامی هستند. بنابراین در جای‌ جای مکتب اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به شایسته گزینی تأکید شده است.

تاکید بند ۶ اصل دوم قانون اساسی برای بهره گیری از نیروهای کارآمد 

سرپرست سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به اینکه نظام سیاسی کشور ما نیز برگرفته از اصول دینی و دستورات الهی است، بر تأکید پایبندی به شایسته‌ سالاری در سیاست­گذاری­ های سطوح مختلف کشور اشاره کرد و ادامه داد: این امر در اسناد بالادستی نظام و قوانین، همچون قانون اساسی و سیاست­های کلی نظام نیز متبلور شده است. برای مثال ازجمله وظایف دولت در بند (۹) اصل سوم قانون اساسی « رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه­ های مادی و معنوی » است که برقراری شرایط عادلانه و مبتنی بر توانمندی شخصی برای تعالی سازمانی تمامی کارکنان داخل هر مجموعه حاکمیتی نیز در این حیطه قرار می ­گیرد. در بند (۶) اصل دوم قانون اساسي و سند چشم اندازه توسعه جمهوری اسلامی[۲] نیز به شکل­ های دیگر این موضوع بیان شده است.

فخاری دو رکن «فرآیند» و «مجریان» را تعیین‌ کننده‌ترین عوامل در خروجی مطلوب هر نظام تصمیم‌ گیری و سیاست‌ گذاری برشمرد و تأکید کرد: در مدیریت واحدهای اقتصادی، هم خود فرآیندها و دستورالعمل­ ها مهم هستند و هم کسانی که این فرآیندها را اجرا می ­کنند.

وی ادامه داد: از همین منظر، گاه مشکلات و ضعف­ هایی که در تصمیم‌ ها و خط‌ مشی‌ ها وجود دارد، مربوط به ساختار است (که مسلماً برای حل آن باید آن مشکلات ساختاری را برطرف کرد) و گاه مشکل در شایستگی‌ ها و صلاحیت افراد و نیروهایی است که در درون آن ساختار در جای متناسب با استعداد و قابلیت خود به کار گرفته نشده‌اند، که همچون هر سازمان دیگری در سازمان اقتصادی کوثر نیز این موارد قابل‌ مشاهده است.

سرپرست سازمان اقتصادی کوثر ادامه داد: این سازمان دارای منابع انسانی بسیار غنی هست که از همه ظرفیت­ های آن استفاده نشده است و ما درصدد هستیم تا با تکیه بر روش­ های به­روز و نوین در استعدادیابی این نیروی انسانیِ در اختیار، زمینه رشد و بهره­ مندی از توانمندی­ های منحصر به‌ فرد این سرمایه های انسانی و فرصت ارتقاء را به‌ صورت عادلانه ای برای تمام کارکنان فراهم کنیم.

وی با اشاره به رسالت سنگین سازمان تحت مدیریت خود در قبال پاسخگویی به دغدغه­ های به جای نظام نسبت به آن افزود: سازمان اقتصادی کوثر علاوه بر نقش اقتصادی که دارد و لازمه کارآمدی آن بهره­وری و عملکرد اقتصادی مثبت است، نقش حاکمیتی هم دارد و از بنیاد شهید و امور ایثارگران تبعیت می­کند که بار وظیفه­ ای و عمومی آن را در قبال جامعه هدف و تمام مردم ایران دوچندان می­کند. به‌ عبارت‌ دیگر این سازمان علاوه بر اینکه باید عملکرد اقتصادی درستی داشته باشد، بایستی نماد اجرای عدالت و شایسته‌ سالاری در جامعه ارزشی ایران نیز به شمار برود.

رونمایی از سامانه شایسته گزینی سازمان اقتصادی کوثر بنیاد شهید و امورایثارگران

فخاری ضمن اشاره به رونمایی قریب‌الوقوع سامانه شایسته­ گزینی سازمان اقتصادی کوثر با حضور برخی از معاونین رئیس‌ جمهور محترم، توجه هر بنگاه اقتصادی به مقوله شایسته­ گزینی در داخل مجموعه خود را مقدمه­ای برای تحقق کلی این مهم در تمام حوزه­های مدیریتی حاکمیت دانست و ادامه داد: ضرورت دارد تا برای تحول اساسی حکمرانی اقتصادی کشور در عرصه کلان، هر بنگاه اقتصادی در گام نخست و به‌ نوبه خود، سرمایه­ های انسانی در اختیار خویش را ساماندهی کرده و هر فرد را مبتنی بر استعداد، توانمندی و اثربخشی مطلوب؛ در مدیریت حوزه‌ های کسب‌ و کاری به کار گیرد تا منجر به ارتقای بهره‌ وری تولید گردد. لذا بر اساس این اقتضائات و با هدف بهبود معیارها و روزآمدی روش­های گزینش سرمایه­های انسانی، شناسایی و ارتقای نیروهای صالح، توانمند، متعهد و به دور از اعمال سلیقه و سفارشات غیرحرفه‌ای جریانات و گروه‌ های سیاسی، سامانه «استعدادیابی مدیران صالحِ کارآمد » سازمان اقتصادی کوثر طراحی شده که روز دوشنبه سوم آبان ماه سال جاری با حضور مقام عالی بنیاد شهد و امور ایثارگران و نیز ریاست محترم سازمان امور اداری و استخدامی کشور رونمایی خواهد شد.

وی در مورد فاز نخست سامانه راه­ اندازی شده سازمان اقتصادی کوثر گفت: در این سامانه که فعلاً فاز نخست آن بر شناسایی نیروهای شایسته موجود در داخل سازمان برای عضویت غیر موظف در هیئت‌ مدیره برخی از شرکت­های تابعه تمرکز کرده است، گام اول تمرکز بر شناسایی و ارزیابی علمی و عملی استعداد کارکنان است. هدف نهایی ما بهره­گیری از عناصر سه‌ گانه سرمایه انسانی« شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته‌ سالاری » است تا بتوانیم نظام کلی عدالت اداری و شایسته ­سالاری را در این سازمان حاکم کنیم. وی ادامه داد: از مزایای دیگر راه‌ اندازی این سامانه ایجاد داشبورد مدیریتی و بانک اطلاعاتی از استعدادهای نهفته نیروی انسانی موجود در این سازمان است که می­تواند مدیران آینده مجموعه را کمک کند تا با دیدی شفاف و حرفه­ ای نسبت به انتخاب مدیران مناسب هر حوزه کسب‌ و کاری موردنیاز اقدام نمایند.

پینوشت:

[۱] . «وَ قالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ اللَّهَ قَدْ بَعَثَ لَکُمْ طالُوتَ مَلِکاً قالُوا أَنَّي يَکُونُ لَهُ الْمُلْکُ عَلَيْنا وَ نَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْکِ مِنْهُ وَ لَمْ يُؤْتَ سَعَةً مِنَ الْمالِ قالَ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَيْکُمْ وَ زادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ وَ اللَّهُ يُؤْتي‏ مُلْکَهُ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ»

[۲] . « عدالت اجتماعي، آزادي­هاي مشروع، حفظ كرامت و حقوق­ها، بهره انسان­مند از امنيت اجتماعي و قضايي و… »

انتهای پیام/ حکمرانیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.