۰۹ بهمن ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۱۲۲۵۱ ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۴ دسته: دیگر رسانه‌ها
۰

مصطفی طاهری نمایندۀ مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اعلام غیر واقع‌بینانه بودن آستانه کم مصرفی تعیین شده در طرح برق امید از مسئولین وزارت نیرو خواست تا پیش از اجرای طرح، برنامه خود برای شناسایی کامل خانه‌های خالی و سکونتگاه‌های غیردائم را اعلام کنند.

به گزارش مسیر اقتصاد به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی طاهری نمایندۀ مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان معیارهای مصرف تعیین شده برای مشترکین کم مصرف در طرح برق امید گفت: آستانه کم مصرفی در ماه‌های غیر گرم، ۸۰  و در ماه‌های گرم مناطق عادی ۱۰۰ کیلووات ساعت تعیین شده است. همچنین بیشترین میزان مصرف تعیین شده به عنوان معیار کم مصرفی، مربوط به منطقه گرمسیری یک و برابر با ۴۰۰ کیلووات ساعت معین شده است که به نظر می‌رسد، این اعداد بسیار پایین در نظر گرفته شده‌اند.

کسانی که کم برخوردارتر هستند از تجهیزات پرمصرف و کم بازده استفاده می‌کنند

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه آستانه کم مصرفی تعیین شده، منطبق بر مصارف حداقلی عموم مردم نیست، ادامه داد: مصرف برق یخچال‌ها که معمولا در دوره سالانه پشت بدنه درج می‌شود از ۳۵۰ تا بیش از ۸۰۰ کیلووات ساعت در سال وجود دارند. یعنی به طور متوسط ماهانه از ۲۹ تا ۶۷ کیلووات ساعت در ماه مصرف دارند که این وابسته به فناوری و رده انرژی یخچال است.

وی در تشریح آمار مرتبط با مصرف برق یک خانوار، افزود: یک تلویزیون با توان مصرفی ۱۵۰ وات، اگر ۵ ساعت در روز روشن باشد، ماهانه ۲۲.۵ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند. همچنین با فرض اینکه روشنایی یک واحد مسکونی به طور متوسط با ۳ لامپ ۵۰ واتی تامین شود و در شبانه روز ۶ ساعت از روشنایی استفاده شود،‌ مصرف ماهانه این بخش ۲۷ کیلووات ساعت خواهد بود.

طاهری در بیان این نکته که خانوارهایی که شرایط اقتصادی ضعیف‌تری دارند از تجهیزات برقی ارزان‌تر که پرمصرف هستند، استفاده می‌کنند، گفت:  اگر مشترکی تنها یک یخچال و تلویزیون و سه لامپ در خانه داشته باشد و وسیله برقی دیگری نداشته باشد، قاعدتا یخچال کم مصرف با رده انرژی A++ ندارد.

حداقل مصرف خانوارهای کم برخوردار هم از آستانه کم مصرفی بیشتر است

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: با این وجود اگر متوسط مصرف یخچال در ماه را ۴۲ کیلووات ساعت در نظر بگیریم، محاسبه مصرف برق یک خانوار با یک یخچال، یک تلویزیون و سه عدد لامپ، نشان از حداقل ۹۰ تا ۱۰۰ کیلووات ساعت مصرف ماهانه برق در ایام غیر گرم سال دارد.

نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا اجرای این طرح، هدف دولت مبنی بر کاهش مصرف را محقق می‌کند، گفت: در این حالت نمی‌توان انتظار داشت که مصرف‌کنندگان بتوانند با مدیریت مصرف به طبقه کم مصرف بپیوندند چراکه این معیارها واقع‌بینانه تعیین نشده است و کاهش مصرف برق برای رسیدن به این مقادیر، دور از دسترس است.

ضرورت شناسایی سکونتگاه‌های خالی و غیردائم

طاهری ضمن اشاره به اینکه ۸.۵ میلیون خانوار از برق رایگان بهره‌مند نمی‌شود، گفت: علت اینکه در آمارهای وزارت نیرو حدود ۳۰ درصد از صورتحساب‌های برق، کمتر از ۱۰۰ کیلووات ساعت مصرف دارند،‌ وجود بخش زیادی از سکونتگاه‌های خالی و غیردائم در این محدوده مصرفی است.

طاهری، با تاکید بر رایگان نشدن برق سکونتگاه‌های غیر رسمی، اضافه کرد: رایگان نشدن برق سکونت‌گاه‌های خالی و غیردائم در متن مصوبه هیئت دولت نیز تصریح شده است. بنابراین باید مسئولین وزارت نیرو، قبل از اجرای طرح، برنامه خود برای شناسایی کامل خانه‌های خالی و سکونتگاه‌های غیردائم را اعلام کنند.

نماینده مردم زنجان و طارم در پایان گفت: استفاده از ظرفیت سازمان امور مالیاتی و آمار و داده‌های کمیته امداد و بهزیستی می‌تواند در این مسیر کمک کند.

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon