۲۲ مرداد ۱۴۰۱

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۰۷۳۱۴ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰ دسته: پول و بانک، ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی
۰

دکتر حسین درودیان مدرس اقتصاد دانشگاه تهران در نشست‌ تخصصی ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه شکل گیری بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهانی با استفاده بهینه از ابزار هدایت اعتبار محقق شده است، گفت: بانک مرکزی نهاد کلیدی هدایت اعتبار بانکی به سمت تولید است؛ چراکه بانک‌ها برای خلق نقدینگی به این نهاد وابسته هستند. وی همچنین با انتقاد از ترویج نگاه آزادسازی در بخش پولی کشور، ریشه بحران بانکی کنونی را رقابت کاذب بانک‌های خصوصی در افزایش نرخ بهره سپرده‌ها دانست.

به گزارش مسیر اقتصاد در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان نظام بانکی درخدمت تولید، دو نشست بانکداری مرکزی توسعه‌گرا و هدایت اعتبار و الگوی توأمان برون رفت از بحران بانکی و رکود اقتصادی برگزار شد و دکتر حسین درودیان مدرس اقتصاد دانشگاه تهران به بیان نظرات خود در این دو نشست پرداخت.

بانک مرکزی مسئول هدایت اعتبارات بانکی به سمت تولید

در نشست بانکداری مرکزی توسعه‌گرا و هدایت اعتبار، درودیان با تأکید بر اینکه بانک مرکزی نهاد کلیدی هدایت اعتبار بانکی به سمت تولید است، گفت: در بحث هدایت اعتبار باید جایگاه بانک مرکزی مورد توجه قرار گیرد چراکه بانک ها به بانک مرکزی برای خلق نقدینگی نیاز دارند.

وی افزود: در ابتدا لازم است یک تصویر کلان هدایت اعتبار شکل داده شود و سپس پیش نیازها و تمهیدات جزئی هدایت اعتبار از قبیل نظارت و غیره مورد نظر قرار گیرد.

شکل گیری شرکت‌های بزرگ بین‌المللی نتیجه استفاده از ابزار هدایت اعتبار

وی افزود: وقتی سابقه شرکت های بزرگ بین المللی در کشورهای مختلف را نگاه می کنیم، میبینیم که در اصل از حمایت های جدی حاکمیتی به خصوص در بخش هدایت اعتبار بهره برده اند.

وی افزود: به عنوان مثال بسیاری از شرکت های بزرگ خودروسازی ریشه در هدایت اعتبار و تعیین خط و خطوط تولیدی و مالی ادامه مسیر داده اند.

رقابت بانک‌های خصوصی در افزایش نرخ بهره، ریشه بحران بانکی

در نشست الگوی توأمان برون رفت از بحران بانکی و رکود اقتصادی نیز درودیان با انتقاد از ترویج رویکرد آزادسازی در حوزه پولی کشور گفت: در حوزه پول منطق بازاری کاربرد ندارد؛ این درحالیست که در سال های گذشته یک گرایشی به آزادسازی بود که این را به نرخ بهره هم تسری می دادند.

درودیان ادامه داد: بانک های خصوصی بعد از شکل گیری برای سایز پیدا کردن شروع به دادن نرخ های بهره بالا کردند. در نتیجه سهم سپرده های مدت دار و نرخ بهره ها بالا رفت که در واقع بانکداری خصوصی را از اول دچار یک فرایند مبتنی بر اعسار کرد. در حالی که بانک های دولتی این کار را نمی کردند و نرخ بهره آن ها پایین و سپرده جاریشان بالا بود؛ اما به مرور زمان درآمد نفتی کاهش و بانک های دولتی هم مشابه خصوصی ها به سمت دریافت نرخ بهره بالا رفتند که مشکل بانکی را عمیق تر کرد.

انتهای پیام/ نظام مالیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon