۰۵ فروردین ۱۴۰۲

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۰۶۰۷۵ ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶ دسته: دیگر رسانه‌ها
۰

مصطفي رجبي‌مشهدي در گفت‌و‌گو با شبكه ۶ سيما از مردم خواست با توجه به موج جديد سرما، تا حد امکان طي دو هفته آينده حدود ۲۰ درصد از مصرف برق خود را كاهش دهند. بنا به گفته وی بابت کاهش مصرف برق طي دو هفته آتي، مطابق تابستان تعرفه تشويقي پرداخت می‌شود و اين روند در صورت تداوم موج سرما تا پايان سال ادامه خواهد داشت.

به‌گزارش مسیر اقتصاد، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مصطفي رجبي‌مشهدي معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي توانير، در گفت‌و‌گو با برنامه روي خط خبر شبكه ۶ سيما از مردم خواست با توجه به پيش‌بيني ورود موج جديد سرما به‌ ويژه در شمال كشور از سوي سازمان هواشناسي، تا حد امکان طي دو هفته آينده حدود ۲۰ درصد از مصرف برق خود را كاهش دهند.

کاهش مصرف سوخت نیروگاه‌ها نتیجه مدیریت مصرف برق

سخنگوي صنعت برق با اشاره به هماهنگي‌هاي به‌عمل آمده ميان وزارتخانه‌هاي نيرو و نفت در تامين سوخت نيروگاه‌ها، مديريت مصرف برق را با صرفه‌جويي در مصرف سوخت نيروگاه‌ها كه بيش از ۹۰ درصد سوخت نيروگاه‌هاي حرارتي با گاز تامين مي‌شود، همراه دانست و افزود: اين اقدام به نفع تامين گاز مردم در موج جديد سرما بوده و علاوه بر آن صنعت برق را از جايگزيني سوخت‌هاي مايع كه سوخت استراتژيك محسوب مي‌شود، بي‌نياز خواهد كرد.

وي گفت: ما به تأسي از همكاري خوب مردم و اقدام موثر صنعت برق در عبور از پيك تابستان گذشته، درصدد هستيم بابت صرفه‌جويي مصرف برق طي دو هفته آتي، مطابق تابستان تعرفه تشويقي پرداخت كنيم و اين روند در صورت تداوم موج سرما تا پايان سال ادامه خواهد داشت.

خاموش کردن یک لامپ معادل هزار مگاوات صرفه‌جویی

رجبي مشهدي راهكارهاي صرفه جويي و همكاري مردم با اين طرح را بسيار ساده دانست و افزود: هموطنان مي‌توانند تنها با خاموش كردن يك لامپ كه بهتر است با شل كردن سرپيچ يك لامپ انجام شود، به ميزان هزار مگاوات (معادل توليد نيروگاه اتمي بوشهر) صرفه‌جويي ايجاد كنند.

وي افزود: علاوه بر آن استفاده از لوازم گرمايشي در دماي آسايش و بين ۱۹ تا ۲۱ درجه تاثيرگذاري بالايي در كاهش مصرف برق دارد و كمك موثري به بخش انرژي كشور محسوب مي‌شود، همچنين لازم است هموطنان از هدررفت انرژي در ساختمان‌ها جلوگيري كنند.

وي مديريت و هماهنگي وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو در اين خصوص را بسيار مطلوب ارزيابي كرد و با تاكيد بر اينكه صرفه‌جويي مصرف برق با صرفه‌جويي مصرف گاز همراه است، گفت: مردم در تابستان واقعا كمك كردند و ما توانستيم به ميزان يك بيستم خريد تضميني برق معادل حدود ۱۰۶ ميليارد تومان به مشتركاني كه مصرف خود را نسبت به دوره مشابه سال قبل كاهش دادند، پاداش پرداخت كنيم و اين طرح در زمستان هم كه محدوديت انرژي وجود دارد با همكاري مردم عزيز كشور قابل اجراست.

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.

icons8-exercise-96 challenges-icon chat-active-icon chat-active-icon