۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه: ۱۰۴۵۲۱ ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰ دسته: دیگر رسانه‌ها
۰

وزیر نفت در رویداد ارائه نیازهای فناورانه اقلام پرمصرف صنعت گاز که صبح یکشنبه ۱۷ آذرماه، در محل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: صندوق پژوهش و فناوری برای پشتیبانی از فناوران و استارت آپی ها با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان راه اندازی خواهد شد.

به گزارش مسیر اقتصاد و به نقل از نیپنا، بیژن زنگنه وزیر نفت در رویداد ارائه نیازهای فناورانه اقلام پر مصرف صنعت گاز که صبح یکشنبه ۱۷ آذرماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد به اهتمام و اراده مدیران صنعت برای استفاده از فناوری، استارت آپ ها و پشتیبانی از فناوران حوزه انرژی در پیشبرد برنامه ها و فرآیند تولید تاکید کرد.

زنگنه گفت: اگر مدیران علاقه و پیگیری داشته باشند ۶۰ تا ۷۰ درصد کارها از این طریق پیش خواهد رفت ما باید مانند منتور از استارت آپ ها استفاده کنیم زیرا ما در جایگاه متقاضیان فناوری چون به حیطه کار آشنایی داریم می توانیم به حل مشکلات استارت آپ ها کمک کنیم بر همین اساس من در سال جاری زمان زیادی را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپی صرف کردم.

وزیر نفت به نیاز شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفت اشاره کرد و گفت :صندوق پژوهش و فناوری برای پشتیبانی از فناوران حوزه انرژی و استارت آپی ها با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان راه اندازی خواهد شد. هفته پیش سهامداران آن مشخص شده است و بزودی برای حمایت از استارت آپ ها و فناوران آغاز به کار خواهد کرد. فناوران بسیاری در کشور وجود دارند که توان زنجیره را به خوبی شناخته اند و ما کمک می کنیم که مجموعه های فناورانه تضمین کننده آینده صنعت، رشد کنند.

زنگنه با اشاره به زیست بوم فناوری شهر ری و حمایت از فناوران حوزه انرژی خاطرنشان کرد: یک مجموعه یا شهرک بزرگ در شهر ری ایجاد می شود. ۲۵ هکتار از این زیست بوم فناوری برای استقرار و فعالیت شرکت های دانش بنیان در حال آماده سازی است. پیش از بهره برداری از این زیست بوم نیز درهای پژوهشگاه صنعت نفت به روی شرکت های دانش بنیان، استارت آپ ها و فناوران حوزه انرژی باز است.

وزیر نفت پیشنهاد کرد که شرکت های دانش بنیان فارغ از عرصه های مرتبط با ساخت و مهندسی، در حوزه های غیر فنی نیز به صنعت نفت کمک کنند و تاکید کرد: در شرایط عادی ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار در سال صنعت نفت سرمایه گذاری می کند که بخش مهمی از آن ربطی به مسائل فنی ندارد. زمینه های مهم و هزینه بر دیگری در صنعت نفت وجود دارد که نیازمند فناوری است حوزه هایی چون بهداشت و درمان کارکنان و خانواده های صنعت نفت، جلوگیری از قاچاق سوخت و امکان پایش میزان مصرف بنزین و گازوییل در کشور است.

زنگنه در مورد تقاضاهای صنعت نفت از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها اظهار کرد: در عرصه های فنی و این رویداد سه روزه رویکرد فناورانه اقلام پر مصرف که امکان تهیه آن از خارج از کشور وجود دارد مورد بررسی قرار می گیرد. در حالی که از شرکت های دانش بنیان می خواهیم که فراتر از تامین تجهیزات به مسائل و مشکلات صنعت نفت توجه کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همراهی صنعت نفت با شرکت های دانش بنیان از طریق این رویداد آغاز شده است و شرکت ملی گاز به عنوان پیشرو آغازگر مسیر بوده است و شرکت نفت و پالایش و پخش و پتروشیمی که دولتی نیستند هم باید در این مسیر ارتباط خود را با استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان ایجاد کنند.

زنگنه در مورد وندور لیست کالاهای دانش بنیان گفت: لیستی از کالاها تعیین خواهد شد که قیمت خرید تضمینی داشته باشد در شرایطی که شرکت های دانش بنیان برای محصولات خود مشتری پیدا نکردند بعد از تایید کیفیت از انجمن نفت IPI، ما کالا را خرید می کنیم و واردات آن را ممنوع می کنیم. که علاوه بر رونق تولید به اشتغال نیز کمک می کند.

وی در پایان ضمن اشاره به استفاده از خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی در پارک علم و فناوری ری گفت: تلاش می کنیم تا تسهیلات اعتباری، دسترسی به امکانات آزمایشگاهی، دسترسی به تاسیسات صنعت نفت، تشویق و ترویج منتورها را برای شرکت های دانش بنیان در این زیست بوم فراهم کنیم و امیدواریم شرکت های دانش بنیان انرژی لازم را از ما دریافت کنند و با عزم جدی برای توسعه این کسب وکار تلاش کنند.

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.